ref: refs/heads/v3.0

Yeni Doğan Bebeklerin Aşı Takvimi. Bebek Aşı zamanları

Yeni Doğan Bebeklerin Aşı Takvimi. Bebek Aşı zamanları
11 Mayıs 2023 18:07
19

Bebeğiniz için belirlenen aşı takvimini takip ederek çizelge de belirtilenleri en iyi şekilde uygulayacaksınız.

Bilinçli bir şekilde hareket edildiği takdirde yeni doğan aşı takvimine uyum sağlayabilirsiniz.

Özellikle yeni doğan bebeklerin ne zaman aşı olacaklarını kesinleştirmek için size verilen aşı takvimini takip ederek gerekli bilgilere sahip olacak ve günlerini kaçırmamaya özen göstereceksiniz. Çünkü bazı aşıların belirli tarihlerde yapılması gerekir. Bu tarihleri aksatmamak için duyarlı bir ebeveyn olacak, bebeğinizin sağlığı için elinizden geleni yapacaksınız.Yeni doğan bebeğiniz herhangi bir aşıyı kaçırdıysa yapmanız gereken yakalama aşısı yaptırmak olacaktır. Böylelikle bebeğinizin gelişimi için önemli bir role sahip olan aşıları zamanında yaptıracak ve aksi bir durum oluşmasına müsaade etmeyeceksiniz.

Yeni Doğan Bebeklerin İlk Aşıları

Aşı takvimi belirlenirken bebeğin doğum tarihi etkin bir role sahiptir. Ay ay aşıları bulunan bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlamak için gerekli olan aşıları ihmal etmeyerek bebeğinizi dış etkenlerden koruyabilirsiniz. Yeni doğan aşı takviminde ilk ay yapılması gereken aşı Hepatit B aşısıdır. Aynı zamanda yeni doğan bebeklere uygulanan aşılar, ilk 6 ay geçtikten sonra yapılır. Bazı aylarda hiç aşı yapılmazken bazı aylarda birden fazla aşı yapılabilir. Aşı takvimlerinin amacı, ebeveynlere bilgilendirme yapmak ve hatırlatmaktır. Yapılması gereken aşılar, bebeklerin yapılarına göre değişkenlik gösterebilir. Kimi bebekler zayıf olurken kimi bebekler kilolu olabilir ve uygulanan dozlar birbirinden farklıdır. Ayrıca bebeğin kaç aylık olduğu, kilosu, alerjik reaksiyonlarının bulunup bulunmadığına da dikkat edilmesi gerekir. Yeni doğan aşı takvimi hekim kontrolünde belirlenirken, bebeğin durumuna göre hareket edilmesi gerekir.

Yeni Doğan Bebeklerin Aşısı Kesinlikle İhmal Edilmemeli

Aşı, savunmasız olan bebeği hastalıklardan korumak ve daha iyi bir gelişim sürecine dahil olmasını sağlamak amacıyla yapılırken, anne ve babaların dikkatli hareket etmeleri gerekir. Aşı takvimini kontrol ederek düzenli bir şekilde bebeğinize yapılması gereken aşıları yaptıracaksınız. Böylece ilerleyen zamanlarda karşınıza çıkan sonuçları gözlemleyecek ve belli bir süreye kadar aşıları yaptırmaya devam edeceksiniz. Doktor, bebeğinizin aşı takvimini belirlerken hangi ay ve hangi yıl doğduğuna dikkat edecek ve aşı takvimini ona göre hazır hale getirecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.