ref: refs/heads/v3.0

Yeni Doğan Bebeklerde Öksürük

Yeni Doğan Bebeklerde Öksürük
9 Şubat 2023 16:16
162

Soğuk algınlığı esnasında oluşan burun akıntısı geriye doğru gittiğinde solunum borusunu tahriş ettiği için kuru öksürük oluşturmaktadır. Kuru öksürük ileri boyuta ulaşmadığında ciddi sorunlar oluşturmaz.

Öksürük, akciğer enfeksiyonlarında veya solunum yolunda bulunan balgamın sökülmesini sağlamaktadır. Bebeklerde öksürük, herhangi bir hastalığın belirtisine işaret edebilir. Boğazda veya solunum yolunda oluşan tahriş sonucu bu duruma tepki olarak öksürük ortaya çıkabilir.

Eğer bebeğinizin çevresinde sigara içiyorsanız dumanı bebeğinizi rahatsız edebilir. Bu durum ise kuru öksürüğe neden olacaktır. Bebeğiniz 4 aylıktan küçük ise burun akıntısı ve ateş öksürüğü gibi şikayetlerin yanı sıra öksürükte bulunuyorsa bebeğinizi kısa sürede doktora götürmeniz gerekir. Oluşan öksürük en az 5 gündür devam ediyor ve ateş düşmüyorsa kontrol ettirmeniz de fayda vardır.

Bebeklerde Öksürüğün Geçmesi İçin Neler Yapılmalı?

Bebek Hastalıkları konusunda anneler zamanla tecrübe kazanıyor olsa da, her zaman bilinmesi gereken durumlar vardır. Bundan dolayı, bebeğin gelişim süresinde en çok karşılaşacağı hastalıklardan birisi olarak kabul edilen öksürük için de çeşitli çözüm yollarınızın olması gerekmektedir. Çocuklarda öksürük tedavisi için de aşağıdaki maddeleri dikkate alabilir, ama her şeyden önce bir doktor gözetimine girmeye çalışabilirsiniz.

  • Bebeğinizin öksürüğü balgamlı bir şekilde ise öksürük şurubu kullanarak balgamı atmanız mümkün değildir. Bebeğinizi yüz üstü yatırarak sırtına hafifçe vurabilirsiniz. Yapılan bu işlem bebeğinizin balgamını çıkarmasına sebep olacaktır.
  • Bebeğinizin odasını nemli tutmanız gerekecektir. Kaynatmış olduğunuz suyun buharını odaya koyarak havanın kurumasını önlemiş olacaksınız.
  • Bebeğiniz uyumadan önce boğazını yumuşatmak için ılık su içirebilirsiniz. 6 aylıktan büyük olan çocuklar için süt vermemeniz gerekir. Çünkü süt, salgı oluşumunu artırmaktadır. Eğer çocuğunuz 18 aylıktan büyükse ılık suda eritmiş olduğunuz bala birkaç lamba limon sıkarak yedirebilirsiniz.
  • Eğer bebeğinizin öksürüğü geceleri daha fazla oluyorsa yastığının altına destek koyabilirsiniz.

Öksürüğün Geçmesi İçin Doğal Yollar

  • Bebeğiniz 1 yaşını geçtiyse iki tatlı kaşığı dut pekmezine az miktarda karabiber atarak günde bir defa yedirebilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınız da bebeğinizin öksürüğü iki güne kadar geçecektir.
  • Ihlamur ile ayva yaprağını beraber kaynatarak bebeğinize verdiğinizde etkili bir çözüm ortaya çıkarabilirsiniz. 1 yaşından küçük olan bebekler içinde uygun olan bu yöntemde aşırıya gitmemeniz gerekir.
  • Kabuk tarçın, nane, ıhlamur, elma kabuğu, kekik, okaliptüs ve hatmi çiçeğini bir arada kaynatarak, çocuğunuza içirin. 1 yaşından büyük olan çocuklar bu çaya bal katarak tatlandırabilirler.

Bebeklerde öksürük, genellikle kuru ve ıslak olmak üzere iki şekilde boy gösterir. Kuru öksürük genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi durumlardan kaynaklanarak oluşur. Islak öksürük ise salgı yoluyla ortaya çıkmaktadır. Islak öksürüğün oluşması bakteriyel enfeksiyonların varlığına işaret etmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınız da doğal yollar ile çözümleyemediğiniz takdirde kesinlikle doktora gitmeniz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Öksürerek Kusma isimli makalemizde, sürekli öksüren bebekler ve sonrasında meydana gelen kusma problemleri ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bu yazımıza da bakın:

Bebeklerde Gaz Yapmayan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeklerde Burun Akıntısı ve Nezle

Yeni Doğan Bebeklerde Alerji Belirtileri Nelerdir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.