ref: refs/heads/v3.0

Yabani Kır Çiçekleriyle Bir Gün

Yabani Kır Çiçekleriyle Bir Gün
23 Mayıs 2023 10:32
25

Çok renkli ve bir okadarda güzel bir gün geçirmek.

Sabah erkenden hazırlanıp kendimizi doğaya attık. Karşılaşacağım manzaranın güzel olacağını tahmin ediyordum ancak bu kadar renki ve güzel olacağını hayal edemiyordum. Rengarenk birbirinden farklı yabani bitkiler çiçekler baharla birlikte bütün güzellikleriyle sanki kendilerini sergiliyorlardı.

Doğanın rengaren güzel süsleri. Sanki birbiriyle yarışırcasına bütün güzelliklerini sergileyen çiçeklerin güzelliği insanı büyülemeye yetiryor da artıyor bile. 

 

Birazda çiçeleri tanımaya çalışalım;

Hergün yanından geçiğimiz belki farkında olmadan üzerine bastağımız, önemsemediğimiz yabani ot olarak koparıp attığımız çiçeklerin aslanda dikkatle incelendiğinde ne kadar güzel olduklarını görmek tanımaya çalışmak sonsuz bir mutluluk kaynağı.

Bahçelerimizde ya da balkonlarımızda genetiği değiştirilmiş, birbirinden güzel göz alıcı renkleriyle bizi büyüleyen balkon ya da saksı çiçekleri yanında kır çiçekleri kendi doğal güzellikleriyle inanın her zaman ilk tercihiniz olacaktır. Yalnızca birazcık daha dikkatli bakmak ve onları tanımaya çalışmak yeterlidir.

Yukarıdaki görselde görülen çiçek 1 ya da 2 cm boyunda minnacık mavi, sar, kırmızı ve turuncu renkleri olan Yavşan otu, Cırcamuk, Veronica Perica adında mini minnacık ve her bahar doğada bulunan bir çiçektir.

 

Sığır Dili

Sığır dili olarak bilinen bu bitki ahçelerde yol kenarlarında bolca bulunan çiçeklerindeki renk cümbüşü ve kadifemsi yapısıyla bütün güzelliğiyle ben buradayım diyor sanki. Çok Tazeyken yaprakları toplanarak yemek yapımında kullanılanan yani yenile bilen bir bitkidi. 

çiğdem çiceği;

Baharın müjdecisi karların erimeye başlamasıyla tarlalarda açmaya başlayan bir çicektir. Benim için herzaman umudun simgesi olmuştur. Yeni bir başlangıç, yeni umutları simgelediğini düşünürüm.  Bu çiçeğinde toprak altında kalan kısmında bulunan yumrusu yeniebilmektedir. 

Aynı Safa Çiçeği;

Sağlık için çok faydalı çayı ve çeşitli kürleri yapılan bu bitki bizim yöremizde kendiliğinden bahçelerde, bağlarda büyüyen bir çiçektir. İnsanların tanımadan ve her ortamda kolaylıkla yetişen bir bitki olduğu için ot olarak görüp kopardıkları yoldukları bir bitkidir. Dikkatli bakıldığında ne kadar da güzel ve göz alıcı çiçekleri vardır. Bu kadar faydalı olması da doğanın insanlara bir armağanı olarak görülmeli ve değerlendirilmelidir.

Bataklık Nergisi, Su nergisi;

Bu çiçekte sulak yerlerde büyüyen ve baharda ilk çiçek açan bitkilerden biridir. Güzel görünüşülü olmasına karşın çok zehirli bir bitkidir. Çiçeği protoaneminin etkisi yaptığından hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Bence uzaktan bakmak her zaman daha güvenlidir.

Aslında bir sürü çiçek resmi çekmiştim ancak biraz acemiliğime geldiği için o resimleri boyutlarından dolaya ekleyemedim. 

Doğada adlarını bilmediğimiz çok faydalı ya da öldürücü derecede zehirli olabilecek o kadar çok bitki varki tek tek onları tanımaya çalışmak, belkide ömrünüzün büyük bir bölümümü ayrımanıza bile yetmeye bilir. 

Güzel bir gezintinin sonunda eve gelerek gördüğüm o güzellikleri içime sindirmek beni bayağı yormuş olmaylı. Bol oksijenli hem yorucu hem de çok eğlenceli bir günün sonunda hissettiğim duyguları aktarmaya çalışmak, hiç de kolay bir şey değilmiş. Kesinlikle insanların ölmeden önce yapması gereken en önemil işlerden biri olarak doğada geçirilecek bir ay olması gerektiğini düşünmeye başladım. 

Evimin balkonunda saksılarda ve bahçemde yetiştirdiğim çiçeklerin ne kadar güzel olduklarını düşünür mutlu olurdum. Ancak doğada o zor şartlar altında kendilğinden yetişen bitkileri görünce bana artık o kadar da güzel gözükmemeye başladırlar. Hergün suladığım sürekli bakımlarını yaptığım o çiçeklerin ne kadar da yapay bir hayat sürdüğümü hatırlatmaya yetti de arttı bile. 

Birgünlük bu doğa tanımaya çalışma elbetteki yeterli değildi. Görülmesi gereken o kadar çok şey varki inanın bir gün kesinlikle yeterli gelmiyor. Artık en büyük amacım doğada geçireceğim uzun bir süre ayarlamak olacaktır. 

Bu güzel duyguları sizinde yaşamanız, bir nevzede olsun anlaya bilmeniz için dilim döndüğünce anlatmaya çalıştırm. Umarım başarılı olmuşumdur. 

En güzel dileklerimle bir sonraki yazıda buluşmak dileğilye sağlakla kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.