ref: refs/heads/v3.0

Sarımsaklı Yoğurdun faydaları

Sarımsaklı Yoğurdun faydaları
24 Mayıs 2023 11:54
62

Hem Sarımsak Hem Yoğurt Vitamin Deposu

Sarımsaklı yoğurt deyip geçmeyin; Ülkemizdeki yemek kültürünün vaz geçilmezlerinden olan sarımsaklı yoğurt üzerine sıkılan limonla daha da faydalı olacaktır. Sarımsak ve yoğurdun karışımından oluşan bir meze dir. Yemeklerin yanında salatalarda ya da yemeklerde de kullanılan sarımsaklı yoğurt hem sağlık hemde besleyicilik açısından birçok fayda sunmaktadır.

Sarımsaklı yoğurt yemeklerde ve salatalarda kullanılabilir ancak herşeyde olduğu gibi fazla kullanılmasa sonucunda bağzı olumsuzluklarda oluşa bilir. Sarımsaklı yoğurtta kullanılacak yoğurdun az yağlı olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Neden Sarımsaklı Yoğurt

 1. Yoğurt tek başına probiotikler içerir bu nedenle sindirimi kolaylaştırır. Sarımsak ise sindirim enzimlerinin salgılanmasını arttırı. Bu iki bileşenin bir araya gelmesiyle etki katlanararak artar. Sarımsaklı yoğurt besinlerin sindirimi ni kolaylaştırması nedeniyle zayıflama ya da diyetlerde önerilen bir besin olarak gösterilmektedir.
 2. Vücudumuzu, anti baktariyel özelliğiyle enfeksiyonlara karşı korur, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Sarımsaklı yoğurt sayesinde daha sağlıklı bir yaşam sürdürmemizi sağlar.
  Bakteriler, vücudun herhangi bir bölgesinde enfeksiyona neden olabilir. Sarımsaktaki anti bakteriyel özellikle bu durum önlenebilir.
 3. Sarımsak kan damarlarını genişletir ve kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyonu önler ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etki sağlar. Yüksek tansıyonun sebep olduğu en önemli organlardan kalp, beyin, gözler ve böbreklerde oluşacak olan problemlerin başlamasını önlemede yardımcı bir besin olarak kullanılmaktadır.
 4. Sarımsaklı yoğurtta antioksidan özelliği vardır. Anti oksiden özelliği sayesinde vücudumuzu serbes radikallerden koruyarak vücudumuzu hastalıklara karşı koruyarak daha sağlaklı bir hayat scrmemizi sağlar.
 5. Sarımsak LDL kolestrolünün düşürülmesine neden olarak kolestrolü düşürür. Kalp sağlığı için çok önemlidi.
 6. Sarımsağın yüksek vitamin ve mineral kaynağı olması nedeniyle saçların daha parlak ve sağlıklı uzamasına neden olur. Saç dökülmelerini önemli ölçüde azaltır. Tırnakların daha sağlıklı olmasına neden olur.
 7. anti-eflamatur özellikleri eklem ağrılarına iyi gemketedir.
 8. Hafızayı güçlendirir, cildi güzelleştirir sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarına iyi gelir.
 9. Meteboizmayı hızlandırması sonucu kilo verme diyetlerinde kullanılan en önemli besinlerin başında gelir.
 10. Sarımsağın oldukça güçlü antioksidan olması içinde bulundurduğu alisin kimyasalı akciğerinizi temizlemenizi sağlar. Akciyerde oluşan mukusun temizlenmesinde yardımcı etken bir madde dir.
 11. Sarımsaklı yoğurt iltihapa iyi geldiği bilinmektedir. Mide kanalında meydana gelen tahriş ve iltihaplanmayı azaltarak sindirimin kolaylaşmasına önemli bir katkı sağlamaktadır.
 12. Sarımsaklı yoğurdun uyku problemlerine iyi geldiği, yatmadan önce yenecek olan bir kase sarımsaklı yoğurdun sarımsağın içinde bulunan sülfüroz ve yoğurtta bulunan laktik asit birleşince uyku isteği yarattığı bilinmektedir. Uyku problemi yaşayanların kurtarıcısı olan sağlıklı  bir besindir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.