Palmiye Ağaçlarının Arasından Yürümek

Palmiye Ağaçlarının Arasından Yürümek
2 Mayıs 2022 23:01
0

Palmiye Ağaçlarının Arasından Yürümek

Hani klasik kitaplarda geçen bir klişedir ya, doktor gelip genç ve dertli hastayı muayene eder. Aslında pek ağır bir hastalığı yoktur bu gencin ama ruhu daralmıştır, duvarlar üstüne üstüne gelmektedir. Doktorun tavsiyesi temiz hava alabileceği bir yere gitmesi olur hep ve genç uzaklarda yaşayan bir akrabasının yanına gönderilir. Tıpkı o genç gibi değil miyiz şu sıralar? Buralardan kaçasımız yok mu? Fena olmaz mıydı şimdi palmiye ağaçlarının arasından yürümek?

“Ben de şöyle huzur bulabileceğim, deniz havası alabileceğim bir yere gitmek istiyorum.” dediğinizi duyar gibiyim. Özellikle uzun ve stresli bir iş gününün ardından hemen hemen hepimiz böyle düşünmüşüzdür bence. Hele videodaki gibi eski kartpostallardaki görüntüleri çağrıştıran uçsuz bucaksız mavi deniziyle, Karayip adalarından birinde birkaç gün geçirmenin hayali bile başka güzel.

Ruhunuz bu denli daraldığında veya işten dolayı tükendiğinizde tatile gitmek etkili bir çözüm olabilir. Ancak artık daha fazla ilerleyemeyeceğinizi hissettiğiniz her seferde işi gücü bırakıp tatile gitmek elbette birçoğumuz için mümkün değildir. Böyle zamanlarda biraz olsun rahatlayabilmek için yapılabilecek 5 şeyi sizin için sıraladık. Bu listeden kendinize en uygun maddeleri uygulayabilir, karmaşık düşüncelerinizden sıyrılıp kısa süreliğine de olsa yaşantınıza ferahlık getirebilirsiniz.

Yoga ve Meditasyon

Rahatlamak ve gevşemek için yogadan daha etkili bir çözüm var mı? Sanmıyorum. Eğer vücudunuzda biriken gerginliği atmak ve kendinizi huzurun kollarına bırakmak istiyorsanız siz de yoga dersleri almayı deneyebilirsiniz. Yoga ve meditasyon alışkanlığı kazandığınız takdirde yalnızca ruhsal olarak değil, fiziksel ve duygusal olarak da birçok faydası olduğunu göreceksiniz.

En Yakınlarınızla Özel Bir Piknik

Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte kaliteli zaman geçireceğiniz bir piknik organize etmek, stres seviyenizin düşmesine ve kendinizi daha rahat hissetmenize katkıda bulunacaktır. Beraberce lezzetli atıştırmalıklar yiyip bol bol etrafta koşuşturabileceğiniz günübirlik geziler düzenlerken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz bile.

YouTube Videoları

Özellikle kendimizi yalnız hissettiğimiz zamanlarda hepimiz sevdiğimiz YouTuberların videolarına sığınmışızdır. Kafanızı dağıtmak için vlog adındaki günlük yaşantının bir gününü anlatan videolardan tutun da kutu açılımı videolarına kadar her türden videoyu Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Hatta işi bir adım öteye götürüp kendi videolarınızı oluşturabilir, kamera karşısına geçip bir arkadaşınızla konuşuyormuşcasına içinizi dökebilirsiniz.

Yemek Pişirmek

Uzun zamandır denemek istediğiniz o kurabiye tarifi var ya, işte şimdi onu denemenin tam zamanı. Hiçbir şey düşünmeden, müzik eşliğinde karıştıracağınız mis kokan hamurla beraber bırakın tüm dertleriniz uçup gitsin. 

Evcil Hayvan Evlat Edinmek

Bir kedinin başını okşarken çıkardığı mırıltıları dinlemek… Her güne bir muhabbet kuşunun tatlı ötüşleriyle başlamak… Sevimli köpeğinizle en sevdiğiniz parkta sabah koşusuna çıkmak… Bir evcil hayvan evlat edinerek karşılıksız sevgiyi tadabilir, adeta bir terapi etkisi hissederek huzur ve mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.