Ombrofobi (Yağmur Korkusu) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ombrofobi (Yağmur Korkusu) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
20 Şubat 2023 09:13
138

​Yağmur birçok kişiyi büyüler ve birçoğu sırılsıklam olmayı sever. Diğerleri ise evde kalmayı ve ne pahasına olursa olsun ıslanmaktan kaçınmayı tercih ediyor.

Ombrophobia, aşırı yağmur fobisi için kullanılan bir terimdir. Şiddetli anksiyete ataklarına benzeyen semptomlara yol açabilen, doğal olmayan bir yağmur korkusudur.

Ombrofobi (Yağmur Korkusu) Nedir?

Yağmur yağmaya başladığında, saklanacak bir yer aramak doğaldır. Gökyüzü kararırken anlaşılmaz bir endişe hissediyorsanız, gökyüzünden korkabilirsiniz. Yağmur korkusu o kadar yaygın ki, Ombrophobia olarak bilinen bir fobiye dönüştü.

Mantıksız da olsa yağmur korkusu gerçektir. Bu tür kaygılardan muzdaripseniz, yalnız değilsiniz. Ancak, doğru terapi ile kesinlikle üstesinden gelebilirsiniz.

Ombrophobia’nın yaygınlığı tıp uzmanları tarafından bilinmemektedir. Ancak bir ankete göre, Amerikalıların yaklaşık %10’u aşırı hava koşullarından korkuyor. Her yaştan insan fobilerden muzdariptir. Çocuklukta veya daha sonraki yaşamda başlayabilirler.

Ombrofobi (Yağmur Korkusu) Nedenleri Nelerdir?

Bir kişi, çeşitli nedenlerle mantıksız bir yağmur korkusu edinebilir. Ombrophobia sıklıkla hastalık veya hastalık korkusu ile birleştirilir.

Bu kişiler, çocukken yağmurda dışarıda olmanın onları hasta edeceği konusunda uyarılmış olabilir. Bu fobi, yaşamın ilerleyen dönemlerinde kendini gösterebilir ve tam bir fobiye dönüşebilir.

Çoğu insanın kasvetli bir gün veya gri bir gökyüzü ile ilişkilendirdiği umutsuzluk hissi, Ombrophobia’nın bir başka yaygın nedenidir. Bu durumda, kişi genellikle depresyonun etkilerinden korkar ve yağmurun zihinsel durumunu yavaş yavaş aşındıracağından endişe eder.

Ayrıca, Ombrophobia, bir kişinin hayatındaki korkunç bir olaydan da kaynaklanabilir. Bu durumda, yağmurun görüntüsü veya düşüncesi, bastırılmış travmatik olayı yeniden harekete geçirerek, kurbanın onu yeniden yaşamasına neden olur.

Ne yazık ki, bu fobi profesyonel veya kendi kendine yardım yaklaşımlarıyla etkili bir şekilde ele alınmazsa, zamanla kesinlikle artacaktır. Bireyler Ombrophobia’nın hakimiyet kurmasına izin verirse, korku zamanla güçlenebilir ve diğer ciddi belirtiler ortaya çıkabilir.

Ombrofobi (Yağmur Korkusu) Belirtileri Nelerdir?

Yağmur korkusu, kaygı veya panik ataklarla bağlantılı olanlara benzer semptomları harekete geçirir. Stresli bir durumda yağmurla veya yağmur düşüncesiyle karşılaşıldığında, hasta aşağıdakilerden birini veya birkaçını deneyimleyebilir:

  • Titreme veya kas gerginliği
  • Düşünememe veya konuşamama
  • Panik
  • Endişe etmek
  • Korkmak
  • Solunum Problemleri
  • Kalp atışında artış

Ombrofobi (Yağmur Korkusu) Nasıl Tedavi Edilir?

Maruz kalma terapisi, grup danışmanlığı veya kabullenme ve kararlılık terapisi, yağmurla karşı karşıya kaldığınızda gerginliğinizi daha iyi düzenleyebilir.

Bağlı kalabileceğiniz ve yaşam tarzınıza göre ayarlayabileceğiniz bir tedavi yaklaşımı bulmak, bir tedavi stratejisi seçmenin en kritik bileşenidir.

Yağmur korkusuyla yaşamaktan yorulduysanız ve bunun üstesinden gelmek için bir çözüm bulmak istiyorsanız, ulaşabileceğiniz birçok terapi seçeneğine bakmanın zamanı geldi.

Ombrophobia’nızı tedavi etmek için üç terapi seçeneği aşağıdadır.

Kabul ve Taahhüt Terapisi (ACT)

Kabul ve taahhüt terapisi, kabul ve farkındalık ilkelerine odaklanan bir tedavi türüdür.

Ombrophobia’lı bir birey, doğal olmayan bir korku yaşadıklarını fark ettiğinde ve onu dönüştürmek için onunla yüzleşmeye başladığında, ACT şekillenir.

Davranış modelinizi değiştirmeye istekli iseniz, bu terapi en etkilisi olacaktır. Bir uzman, iyileşmenizi sağlamak için her aşamada size güvenli bir şekilde rehberlik edecektir.

Yağmur korkusu için Maruz Bırakma Terapisi

Maruz bırakma terapisi, kendinizi yavaş yavaş sizi korkutan aynı şeye maruz bırakmayı içerir. Kaygınızın yoğunluğu, bir profesyonel tarafından belirlenebilir. Uzman, sizi güvenli bir şekilde yağmura maruz bırakmak için bu sorunu çözecektir.

Saklanmayı geride bırakmaya alışmış olsanız da, yağmuru uzaktan izlemek anlamına gelse bile, yağmur yağarken açık havada yürüyün. Küçük önlemler alarak tam şifaya kavuşacaksınız.

Ayrıca, duyarsızlaştırma olarak da bilinen maruz kalma tedavisi, insanların fobileriyle aşamalı olarak yüzleşmelerine yardımcı olur.

Bireyler, yağmura maruz kalma sürelerini artırarak kaygı ve olumsuz duyguları düzenlemeyi öğrenebilirler. Terapist, Ombrophobia tedavisine yağmur resmi gibi basit bir şeyle başlayabilir.

Ek olarak, bireyden daha sonra terapist tarafından yağmurda durduğunu tasavvur etmesi istenebilir. Terapist sonunda danışanın duygularını ve davranışlarını yönetirken, yağmurun altında durmasını ister.

Grup terapisi

Başkalarıyla görüş ve deneyim paylaşmak, grup terapisinin bir parçasıdır. Benzer mücadelelerden geçen insanlarla tanışmak ve etkileşimde bulunmak güven vericidir.

Diğer Ombrofobikler korkularının üstesinden gelmek için stratejilerini tartışabilirler. Ayrıca denedikleri ve işe yarayan terapi seçenekleri hakkında da konuşabilirler. Korkunuzu anlayan biriyle konuşmak, terapinin önemli bir parçasıdır.

Ombrofobi için Sanal Terapi

Ombrophobia’dan muzdarip çocuklar genellikle yaşlandıkça onu aşarlar. Bununla birlikte, ebeveynler çocuklarını endişeleri hakkında konuşmaya teşvik etmelidir. Çünkü bu onların endişelerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir.

Yağmur fobisi veya Ombrofobisi olan yetişkinler, endişeli tepkileriyle nasıl başa çıkacaklarını yeniden eğitmek için ,kendini hafif yağmura maruz bırakmak anlamına gelen maruz kalma tedavisinden yararlanabilir. Ombrophobia, düzenli derin derin nefes alma ile yavaş yavaş ve kalıcı olarak fethedilebilir .

Bugün Yardım İsteyin!

Ombrofobinin bazı semptomlarını yaşadığınızı düşünüyorsanız, danışmanlık almak faydalı olabilir.

Terapinin değeri, diğer tüm terapilerde olduğu gibi, üretken ve faydalı bir rutin ve çalışma ilişkisi kurabileceğiniz bir terapist keşfettiğinizde ortaya çıkar.

Bu yazılara da bakın:

Bebeklerde Burun Akıntısı ve Nezle

Bebeklerden Topuk Kanı Neden Alınır?

Saç Bakımında Yoğun Saç Bakımı Maskesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.