ref: refs/heads/v3.0

Ödevini Yapmayan Çocuklarla Nasıl İlgilenilir?

Ödevini Yapmayan Çocuklarla Nasıl İlgilenilir?
4 Mayıs 2023 10:52
42

Birinci sınıf öğrencisi olan velilerin büyük sıkıntılarından biride çocuğun yazı yazmada isteksiz oluşları ve eve verilen çalışmaları yani ev ödevlerini yaptıramamak gibi sorunlarla karşı karşıya olmaları.
Evden ayrılış çocuk için zaten büyük bir sorunken, birde okulda ve evde üzerlerine yüklenen sorumluluğu taşımak çocuk için büyük bir sıkıntıdır zaten.

Okul kuralları, sınıf disiplini, öğretmenin hemen okumaya geçirmek gibi dertleri derken çocuk kendini anlamsız bir kısıtlamalar ve sorunlar içinde görmeye başlar.
Birde işin içine sayfalar dolusu yazı ve okuma çalışmaları şeklinde verilen ödevler çocuk için bir kabusa dönüşür.

Çocuk evinde bile yeterince mutlu değildir. Tam oyun ortasında ya da dizinin en heyecanlı yerinde, “Hadi kızım, hadi oğlum ödevini yap.”gibi uyarılarla çocuğun ağzının tadı kaçmıştır.
Bazı veliler bu konuda çok hassas davranıp sanki dünyanın bütün yükü kendi sırtındaymış gibi bir an önce ödevlerini yaptırıp sıkıntılarını bir andan üzerlerinden atacaklarmış gibi hissederler. Çocuğunun herkesten önce okumaya geçmesi gibi anlamsız bir yarışmaya da kendilerini dahil ederler. Çocuğunun zeki olduğunu herkese ispatlamak gibi bir dertleri de vardır ayrıca.

Bazen de tam tersi olur. Çocuğun okulda olduğu saatler anne için dinlenme saatidir. Çocuğunun neler öğrendiğini merak etmeyen, bunu sorup sorgulamayan velilerde yok değil. Her iki davranış türü de çocuğun başarısını olumsuz yönde etkileyen davranış örnekleridir.

Yazı yazmaktan hoşlanmayan öğrenci okulda yazmaktan bıkmış olduğu için evde sayfalar dolusu yazıyı tabiî ki isteksizce yazacaktır. Bundan kaçmanın çeşitli yollarını deneyecektir. Ya da her işini anneye yaptırmaya alışmış çocuk, kişilik olarak tembelliğe alışmıştır, Sorumluluk almak, iş yapmak ona ağır gelecektir. Nadiren de olsa bazı çocukların küçük ve büyük kaslarında motorsal becerilerini yapacak olgunluğa erişmemiş olabilir.

Bu da çocuğun el kaslarının çabuk yorulmasına neden olabilir.
Bu sorunların üstesinden gelebilmenin en iyi çözüm yolu öğretmen veli işbirliğidir. Okula yeni başlayan çocuğun kişilik özelliklerini veli öğretmenden daha iyi tanıyordur. Öğretmen sınıfı, okulu, okuyup yazma işini öğrenciye sevdirmelidir.

Aksi halde öğretmenin yükü de velinin ki kadar zorlaşabilir. Eve verilen sayfalar dolusu ev ödevinin, yapılan araştırmalar ve verilere göre öğrenciye bir faydasının dokunmadığı gerçeğini de unutmamalıdır. Öğrencinin sınıf içinde almış olduğu defter düzen ve temizliği, güzel ve özenli yazı biçimi evde yaptırılan çokça ödevler sayesinde bozulmaya uğradığı da bir gerçektir. Çünkü bazen veliler yanlış yönlendirmelerde bulunabilir. Mesela seslerin adının yanlış verilmesi, harflerin yazım kuralları gibi..
Veliler ve öğretmen işbirliği ile bu sorunlar giderilebilir. Velilerin çocuklarının başarısında aceleci davranmamaları ve sabır göstermeleri en iyi çözüm yoludur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.