ref: refs/heads/v3.0

Obezite Cerrahisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Obezite Cerrahisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
11 Şubat 2023 11:31
132

Tüp mide ameliyatı ile midenin %80’lik kısmının alındığı obezite cerrahisi sonrası nelere dikkat edilmeli? Diyet gibi yöntemlerle kilo veremeyen insanların başvurduğu cerrahi operasyon sonrası kişiler beslenmelerine, sağlıklı yaşam rutinlerine ve düzenli spor yapmaya özen göstermesi gerekiyor.

Vücut kitle endeksinin büyük bir oranında kiloya sahip olanlar ve kilosundan dolayı tansiyon ve şeker gibi rahatsızlığı bulunanlar, obezite cerrahi yöntemini tedavi olarak tercih ediyor. Fakat obezite cerrahi operasyonu diğer ameliyatlarda olduğu gibi sonrasında özen ve dikkatli davranmayı gerektiriyor. Aksi takdirde bazı sağlık ve deri sarkması problemleri ile karşılaşması mümkün olabiliyor. Obezite cerrahisi sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili birtakım açıklamalar yapılabilir.

Obezite Ameliyatından Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

Obezite ameliyatından sonra hastalar yaklaşık olarak 3-4 saat sonra sıvı tüketmeye başlaması gerekiyor. Obezite cerrahisi sonrası gaz problemi hastaların yaşadığı genel problemler arasında yer alıyor. Bu nedenle ameliyattan sonra katı gıdaya geçiş için biraz beklenmeli ve ilk sıvı tüketiminin ardından yürüme gibi hareketler yapılmalı, böylece gaz probleminin önüne geçilmesi mümkün olabiliyor.

Peki, mide ameliyatı sonrası neler yasak? Obezite cerrahi operasyonu uygulanan hastalar ilk günlerde posasız sıvı tüketmesi gerekiyor. Fakat yavaş yavaş katı gıdaya geçerken daima yağlı ve kalorili besinlerden uzak durmak gerekiyor. Midenin bir kısmının alındığı obezite ameliyatı ile kişilerde yemek yeme isteği azalıyor. Midenin sindiriminde herhangi bir değişim olmamakla birlikte, kalorili ve yağlı gıda tüketiminde kilo alımı yine aynı şekilde devam ediyor.

Obezite Ameliyatından Sonra Spor ve Egzersiz

Hastalar obezite ameliyatı sonrası beslenme kadar spor aktiviteleri içinde zaman ayırmaya özen göstermesi gerekiyor. Obezite cerrahisi sonrası hastalar yaklaşık olarak 2-3 gün hastanede müşahede altında tutuluyor. Bu süreç içerisinde herhangi bir fiziksel aktivite yapamıyorken, taburcu olduktan sonra 15.günden itibaren hafif tempolu egzersizler yapabiliyorsunuz.

Normal ve ağır tempolu spor aktiviteleriniz için ameliyattan sonra 2-3 ay kadar beklemeniz gerekiyor. Ameliyat sonrası yaklaşık 2-3 aylık süreçte hafif tempolu yürüyüşler ve vücudunuzda herhangi bir komplikasyona neden olmayacak egzersizler yapmanız öneriliyor. Aynı zamanda aktif bir şekilde yüzme sporu ile ilgilenenler, 15.günden itibaren kendilerini çok zorlamadan yüzmeye başlayabiliyor.

Obezite Ameliyatından Sonra Sarkma

Hastalar obezite ameliyatı sonrası sarkma problemi yaşayabiliyor. Midelerinin alınması ile birlikte hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşayan hastaların vücudu, bu süreçte kilo vermeye uyum sağlayamayarak bazı bölgelerde sarkma olarak kendini gösteriyor.

Obezite ameliyatından sonra genellikle göbek deliği çevresi, sırt, bel, göğüs ve kollarda sarkma meydana gelebiliyor. Operasyon sonrası deri sarkmasını engellemek için ise, vücut şeklini koruyan korseler kullanabilir ve düzenli olarak spor yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Sonrası Yaşanan Hastalıklar

Obezite ameliyatından sonra hastalar bazı rahatsızlıklar yaşayabiliyor. Obezite ameliyatından sonra hastaların yaşayabileceği muhtemel rahatsızlıklar şöyle sıralanıyor:

  • Kabızlık: Obezite cerrahisi sonrası kabızlık hastaların sıklıkla karşılaştığı bir rahatsızlık olarak yer alıyor. Kabızlığa çözüm olarak bol bol lifli gıda tüketilmesi öneriliyor.
  • Şişkinlik: Mide şişkinliği obezite ameliyatından sonra hızlı tüketime devam edenlerin karşılaştığı bir problem olarak karşınıza çıkıyor. Mide şişkinliğini ortadan kaldırmak için yüksek kalorili, hamur işi gıdalar ve gazlı içeceklerden uzak durmak gerekiyor.
  • İshal: İshal, obezite ameliyatı geçiren hastaların yemek sırasında sıvı tüketmesi sonucu ortaya çıkıyor. İshal problemini ortadan kaldırmak için yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durmak gerekiyor.
  • Saç dökülmesi: Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi, hastaların yaşadığı genel yan etkiler arasında yer alıyor. Fakat operasyondan 6-7 ay sonra saç dökülmesi problemi ortadan kalkıyor.

Obezite ameliyatından sonra bu tip rahatsızlıklar yaşanması mümkün olabiliyor. Peki, obezite cerrahisi sonrası nelere dikkat edilmeli? Obezite ameliyatından sonra hastalar; sağlıklı beslenmeye, düzenli spor yapmaya ve ameliyattan sonra doktorun tavsiyelerine uymaya özen göstermesi gerekiyor.

Bu yazılara da bakın:

Abur Cubur Yemeyi Nasıl Bırakırım? 6 İpucu!

Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.