ref: refs/heads/v3.0

Hayatta Nasıl Mutlu Olabilirim

Hayatta Nasıl Mutlu Olabilirim
19 Mayıs 2023 23:48
842

Eğer Hayatta Nasıl Mutlu Olabilirim diyorsanız, bu yazı tam size göre.
Kendim için işe yarayan yöntemlerimi yazdım.
Aşağıda yazacaklarım umarım size de faydalı olur!

Hayatta Nasıl Mutlu Olabilirim

26) Bu Sincap Videosunu izlemekle Başlayabiliriz.

Yavru Sincaplar, BBC

Bu videoyu izlediğimde içimde garip bir mutlukul  sürekli tekrar izleyesim geliyor…
Çok sevimli bir sincap  ve insanı mutlu hissettiren bir müziği var.
Belki size de biraz da olsa mutluluk verir.

Sağlık

25) İlacınızı Zamanında Alarak Mutlu Olun

Hem psikolojik hem de medikal amaçlı ilaçları zamanında almak, iyileşme sürecinizi hızlandırır. Bu sayede, günlük hayatın işleyişi içerisinde kendinizi daha iyi hissedersiniz. İlaçlar, beyindeki nöronları uyararak iyileşmeyi desteklerler. Özellikle psikiyatrik ilaçlar, hastaların karar mekanizmalarını olumlu yönde etkilemektedirler ve ruh hallerini de düzenlerler. Bu sebeple ilacınızı zamanında alarak mutlu olmayı başarabilirsiniz. Düzenli kulanım ile muzdarip olduğunuz sorunun etkilerinden daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

24) Arkaplan Seslerinden Kurtularak Mutlu Olun

Yaşadığınız ortamda (Helede büyük şehirlerde yaşıyorsanız) Birçok ses var, gürültüden kurtulup birazcık dahi huzur lu ve sesiz nasıl moral bulurum diye düşünüyorsanızarka;

Şu siteden Arka plan seslerininizi kendinizin ayarlaya bildiği  istediğiniz bir arkaplan sesini seçip, istemediğiniz seslerden kurtulabilirsiniz…

Ben bu siteyi çok seviyorum.

Ancak çok yüksek ses herzaman zararlıdır. Ama kulaklıkla dinlemeyin lütfen, kulaklıkla yüksek sesle dinlemek çok  zararlı…

Pixabay‘den ilbellodelweb adlı kullanıcıya ait video

İyi dinlemeler dilerim.

23) Pixabay’ın Günlük Temasına Bakabilirsiniz


Resim GLady tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bu sitedeki fotoğrafların huzur veren bir özelliği var vaktiniz varsa ve birazcık dahi olsa dünyadan uzaklaşıp hayaller dünyasına dalmak istiyorsanız bu fotoğraflara  bakıp belki biraz moral bulabilirsiniz;

Ücretsiz güzel stock fotoğrafları bulabileceğiniz Pixabay.com‘da her gün ilk 2 satırda belli bir renk temasında ücretsiz fotoğraflar ekleniyor.

Pixabay.com’a girdiğiniz de her gün yenilenen bir renk teması ile karşılaşmak hiç de fena değil.

Daha önce gördüğünüz fotoğraflar da aşağıya 2 satır 2 satır olarak gidiyor.

Sonraki günlere de çok fazla geç kalmadan bakarsanız, Pixabay.com’daki banner fotoğrafını da o renk temasına uygun olarak bakmanız mümkün.

Bunun dışında Pixabay.com’da istediğiniz konularda arama yapıp güzel stock fotoğraflarını edinebilirsiniz.

Bu site sizi mutlu etmeye yetmediyse Bing.com‘un bugünkü ve 1 haftalık geçmiş günlerindeki fotoğraflarına da bakabilirsiniz.

22) Cep Telefonunda Radyasyon Yok

Pixabay‘den Coverr-Free-Footage adlı kullanıcıya ait video

Teknoloji çağında yaşıyoruz ve insanların telefon başında geçirdikleri süre tehlikeli derecede artmaktadır. Bilim yazarlarını takip etmek herzaman hoşuma gitmektedir burada okuduğum bir makaleye göre:

İsanları  korkutmak için cep telefonunda radyasyon olduğunu söyleyerek biraz olsun insanların bağımlılıklardan uzaklaştırmak mış;bu bir hurafeymiş !

İspatı da : Aşağıdaki, cep radyasyonunun muz değerine göre karşılaştırması grafiği.

Cep telefonu radyasyonunun,muz değerine göre karşılaştırması

Cep telefonu radyasyonunun, muz değerine göre karşılaştırması

İçimizden gelip geçiyormuş

Bunu öğrendikten sonra, yıllardır telefonu başucumdan ayırmıyorum hatta başucuma koyarak uyuyorum;
telefon kulağımda iken kaşır tarafın açmasını bekliyorum. Bana hiç bir şey olmadı !

Hiç endişelenmeden rahat rahat telefon ve bilgisayarınnızı kullanabilirsiniz.

21) Hafıza Güçlendirmek

Ceviz
Resim Pezibear tarafından Pixabay‘a yüklendi

Güçlü bir hafıza, kendinize olan güveni arttırdığı gibi günlük işlerinizi de güçlendirecektir. Hafıza güçlendirmek, hayatınızı kolaylaştırdığı gibi verimli ve sağlıklı bir hayat yaşamanızı sağlar. Sürekli unutma halinde olmak, hayatınızı yavaşlatacağı gibi işlerinizin yarıda kesilmesine sebep olabilir. Örneğin, tatile giderken ışıkları açık unutmak ya da musluğu açık unutmak vs. hem sizi tedirgin edecek hem bütün tatil boyunca aceba unuttummu diye merak çinde bırıkarak tatilden zevk almanızı engelleyecek bir tedirginlik içinde olacaksınız. Hem moralini bozacak hem de vakit kaybetmenize sebep olacaktır. Okuduğum kadarıyla hafızayı güçlendirmenin en pratik yolu sağlıklı beslenmek beyin jimlastiği yapmak ve ceviz yemektir. Günde 2 ceviz yemenin beini güçlendirdiği hafızayı güçlendirdiği bir gerçektir. Ayrıca, cevizin içerisindeki faydalı yağlar, vücudun sindirim sistemine de iyi gelmektedir.

20) Disk Yedeği Almak

Günlük koşuşturmacada her zaman vakit bulamıyoruz fakat yedek almayı ertelersek,
bir gün bilgisayardaki tüm verileri kaybedebilir insan.

Bunun için mutlaka yedek almalıyız; mekanik aletler; maalesef kullanım süreleri sınırlı olabiliyor.

Nasıl moral bulurum diyorsanız, bu güzel bir çözüm olabilir.

19) İkindi Vakitlerinde Ne Yiyebilirim

İkindi vaktinde ya da istediğiniz her hangi bir vakitte sağlıklı beslenmek istiyorsanız, meyve ve yulaf ezmesi yiyebilirsiniz.

Yulaf ezmesi tarifi

  • Yulaf ezmesini 1 avuç kuru üzüm
  • ve süt ile birlikte yiyebilirsiniz.
  • Kuru üzüm yerine tarçın da koyabilirsiniz.
  • Sütü koyduktan sonra 4-5 dk bekletiniz böylece yumuşar ve sindirimi daha kolay olur.

Yulaf ezmesi, hem tok tutuyor
hem de her gün yediğinizde kötü huylu LDL kolesterolü düşürüyor, böylece mutlu olabilirsiniz.
İnce öğütülmüş olanı değil, sade olanı tercih etmek, LDL kolesterolü daha fazla düşürüyor.

Ayrıca, yulaf ezmesinin ne kadar faydalı olduğunu öğrenmek için bu videoya bakabilirsiniz.
Ben de ilk olarak bu videodan öğrendim.

Tavsiye ederim.

18) Telefonunuzda Yer Açıp Mutlu Olun

Eğer iPhone kullanıyorsanız, Live Photo özelliği, her fotoğraf çekişinizde eşzamanlı kısa video oluştuyor. Bu da çok yer kaplıyor. Live Photo’yu kapatabilirsiniz. Böylece daha çok fotoğraf çekebilirsiniz.

Ayrıca, video kaydetme çözünürlüğünüzü düşürebilirsiniz.

Sizin yöntemleriniz nedir acaba?

17) Eğer Gençseniz ve Geleceğinize Yatırım Yapıp Mutlu Olmak İstiyorsanız…

SEO yazısı yazmayı öğrenmek, ekonomik olarak özgürlüğünüzü elinize almanızı sağlayacaktır. Ekonomik özgürlük, hareket alanınızı ve karar mekanizmanızı genişletmektedir. Ekonomik zorluklar, stres faktörünü ortaya çıkarmakta ve stres de mutlu olmanızı geciktirmektedir. SEO çalışarak, daha rahat şekilde hayatınızı idame ettirebilir ve mutlu olmayı başarabilirsiniz. Celil Can SEO eğitimini kullanarak SEO konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Celil Can SEO Eğitimi

16) Takıntılardan Kurtulup Mutlu Olmak

Her insanın bazı konu ya da sorunlara diğer insanlardan iraz daha fazla takıntılı olduğu bir gerçektir. Takıntılarınızdan kurtularak. Olaylara pozitif taraftan bakarak, pozitif insanlarla arkadaşlık yapmak, bir sporla uğraşmak ya da takıntılarınızı yazarak takıntılarınızdan kurulabilirsiniz. Takıntılardan kurtulmak, kişisel hayatınızdaki işleri daha kısa sürede halledebilmenize yardımcı olacaktır. OKB olarak kısaltılan Obsesif Kompulsif Bozukluk, bu durumdan muzdarip olan kişilerin hayatlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple takıntılardan kurtulmak için attığınız bir adım, mutlu olmanızın önündeki engellerden kurtulabilmenizi sağlamaktadır. Önerdiğim video ile OKB’yi daha iyi anlayabilir ve aşma konusunda bir adım atabilirsiniz. Bu sayede mutlu olabilirsiniz ve moral bulabilirsiniz.

Güçlü Psikoloji kalanın diğer videoları da çok yararlı.

15) Her Gün Sürekli Çalışabilerek Moral Bulabilirsiniz

Eğer üşengeçlik ve kurtulma yollarını anlattığım yazımı okuduysanız, çalışabilmeye başlamışsınız demektir. Bir insanın çalışması ya da verimli bir insan olmanın yolu çalışmaktan geçmekedir. Bunun için çok uygun bir yöntem buldum ve önereceğim yöntemi, üşengeçlikten kurtulmak için hazırladığın adımlara bölme yöntemini geliştirerek oluşturdum. Çoklu yapılacaklar listesi hazırlayıp bir bitiş tarihi belirlemeniz gerekiyor. Yine, her gün için kendinize yapılacak bir görev vereceksiniz. Günlük yapmanız gereken işlemi tamamladıktan sonra, kalan vaktinizde ertesi gün yapmayı planladığınız işi üstleneceksiniz. Ardından, ertesi günün işini tamamladığınız işin belirlediğiniz bitirme tarihinden bir gün eksilteceksiniz.

Örneğin 40 video uzunluğunda bir seri çalışıyorsunuz. Bu iş için kendinize 40 günlük süre verebilirsiniz. Her tamamladığınız işte o güne bir tik işareti koyun. O gün kalan vaktinizde her ertesi günün işini de yaptığınızda, toplam sürenizden 1 gün eksiltin. Böylece yaptığınız iş uzamadan ve tahmin ettiğinizden çok daha kısa sürede bitecek, siz de yapacağınız işin süresinin kısaldığını gördüğünüzde mutlu olabileceksiniz.

14) Üşengeçlikten Kurtulup Her Gün Çalışarak Moral Bulabilirsiniz

Stres ve kötü yaşam biçiminden kaynaklı üşengeçlikleri çözmek için sebebine odaklanmak gerekir. Psikanalist Alfred Adler, üşengeçliklerin bir tür kaçış olduğundan bahsediyor. Başaramama korkusu, o işin kendisiyle de yüzleşmemize engel oluyor. Bu yüzleşmeden kaçınmak da mutluluğumuza gölge düşürüyor. Ancak, üşengeç olmak, bu durumu kırabilmeyi engellemez. Üşengeçlik alışkanlığını terk ederek mutlu olmayı başarmak çok kolay!

Benim yöntemim, kendime bir yapılacaklar listesi hazırlayıp bitiş tarihini belirlemekten geçiyor. Yapılacak işlerin göz korkutmasını önlemek için her güne yalnızca bir önemli işimi tamamlayacak şekilde programı hazırladım ve bu işlemi Google Keep üstünden gerçekleştirdim. Size önerdiğim bu yöntemin geliştiricisi ise Leo Batuta ve yöntemin ismi adımlara bölmek olarak geçiyor. Hemen şimdi siz de bu yöntemi uygulayarak üşengeçlikten kurtulabilir ve mutlu olmayı başarabilirsiniz.

13) Sizir Rahatlatacak Bir Uğraş Bulabilirsiniz

Örneğin resim yapabilir, bir müzik ağleti çalmayı öğrenebilir ya da sizi her ne mutlu ediyorsa onunla uğraşmak bir hobi geliştirmek birşeylerle uğraşmak sizi her zaman rahatlatır ve huzur verir. Birşeyler üretebilmek bir şeyler başara bilmek benim her zaman büyük mutluluk kaynağımdır ve şiddetle tavsiye ederim. Herhengi bir hobi edinmek sizi  Problemlerimizden kurtararak, kendimizi rahatlamış hissetmemizi sağlarken aynı zamanda özgüven de sağlar. Kendi tecrübelerimden yola çıkarak resim yapmanın beni nasıl rahatlattğını ve resim yaparken dünyadan koparak sağdece yaptığım yeşe odaklanmak büyük bir iç huzur sağlamıştır.

12) Ücretsiz Kurlara katılabilir Videlu Eğitimler Alabilirsiniz.

Btkakademi.gov.tr sitesinden 100lerce bilişim eğitimi almanız mümkün.


Resim Steve Buissinne tarafından Pixabay‘a yüklendi

11) Satranç Oynayabilirsiniz

Satranç oynamak, beyin jimnastiği yapmanıza olanak tanır. Hem eğlence için hem de kazanmak için oynayabileceğiniz bu oyuna Lichess.org ‘tan online olarak ulaşabilirsiniz. Satrancın sakinleştirici yanı, stresten ve aklınıza takılan düşüncelerden kısa süreliğine uzaklaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca oyunu kazanmanız, dopamin ve endorfin hormonlarını salgılamanıza neden olacaktır. Yani, beyniniz mutluluk hormonu salgısı emri verir.
Peki kazanmadığınız oyunlarda ne olur? Oyunun rekabeti, tüm sıkıntılarınızı unutturacak kadar güçlüdür ve bu süreçte yine dopamin salgılanır. Tıpkı spor yaptıktan sonra olduğu gibi, kendinizi daha iyi hissedersiniz. Görüldüğü üzere, satranç oynayarak mutlu olabilirsiniz.

10 Tim McKenna’nın Sitesinde Hotel & Resorts Sayfasına Bakabilirsiniz…

Tim McKenna, benim fotoğraflarından her zaman huzur bulduğum bir fotoğrafçı.

İnternet sitesinde Hotels & Resorts sayfası da muhteşem, umarım size de huzur verir.

Pixabay‘den Art Dioadlı kullanıcıya ait video

9 Duş almak Sizi Her zaman Rahatlatacaktır, Banyo Yapmak Harika Bir Fikir

Sıcak havalardan soğuk havalara, banyo yapmak rahatlatıcı bir fikir olabilir. Günlük hayatın stresi ve yoğunluğundan endişe ederken, vücudunuzu sıcak suya bırakmak, gözeneklerinizin açılmasına ve zihninizin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Psikoloji bilimi, en zorlu günlerde bile banyo yapmanın sorunları yatıştırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Banyo yaparken sağlanan hijyen, mental olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca vücudunuzun su emilimi hızlanacağından daha dinç bir görünüm elde edebilirsiniz.

Antik zamanlardaki inanışlarda bile suya önem atfedilmiştir. Suyun berrak görünümünün, kişiyi arındıracağına ve iyileştireceğine inanılmıştır. Gerçekten de, yalnızca suya dokunmak bile size kendinizi iyi hissettirecektir. Sıcak bir duş ya da banyo keyfi, size kendinizi çok iyi hissettirecektir ve rahatlamanıza olanak tanıyacaktır. Sonuç olarak banyo yapmak, mutlu olabileceğiniz yollardan biridir.

Umarım bu tavsiyelerim sizin de işinize yaramıştır.
Bir başka tavsiyede yine görüşmek üzere…

Yorumlar

  1. ketojenik dedi ki:

    mutlu olmaktan vaz geçtik artık hayat çok zor yahu