İdrarda Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur

İdrarda Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur
2 Mart 2023 08:58
130

Gebelik testi, bayanların bebek beklediği dönemlerde ya da adetlerinde olağan dışı gelişen bir gecikme olduğunda yapılmaktadır. Herhangi bir hastaneye giderek kan vermeye gerek kalmadan, eczaneden alınabilecek bir test ile sonucu kısa bir sürede almak mümkündür.

İdrar ile gebelik testi yapacak bayanların, dikkat etmesi gereken bazı durumlar da vardır. Bunlardan ilki, en iyi sonucun alınabilmesi için, adette bir düzensizlik olması beklenmelidir. Çünkü, idrardan yapılan bu testte gebelik olup olmadığının anlaşılabilmesi için, HCG hormonunun kandan idrara geçmesi gerekmektedir. Bundan dolayı, normal zamandan iki ya da üç gün gecikme olduğunda yapılması gerekmektedir.

Gebe Kalma İhtimali Ne Zaman Artar?

Gebelik, kadınlarda oluşan yumurtlama zamanı içerisinde gerçekleşen cinsel ilişkide oluşmaktadır. Fakat, yumurtlama döneminden önce gerçekleşen bir ilişkide, gebelik oluşsa bile, döllenmenin gerçekleşmesi ve bebeğin rahime kadar ilerleyip yerleşebilmesi için, hiç değilse 6 ya da 10 günlük bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bebek, anne rahmine yerleştikten sonra, kana HCG hormonu geçecektir. Bundan dolayı, yumurtlama döneminde gerçekleşen ilişki sonrasında, idrar ile gebelik testi yapmak isteniyorsa, adetin gecikmesi beklenmeli ya da bu süreçten sonra 10 ya da 15 gün kadar beklenmelidir. Ancak bu şekilde etkili bir sonuç elde edilecektir. Yumurtlama dönemi dikkate alınarak yapacağınız bu hesaplamada, 15 gün kadar beklediğinizde, bu süreç bir sonraki adet döneminize denk gelecektir. Gebeliğin oluşup oluşmadığını, meydana gelen gecikmeden de kısa bir sürede anlayabilirsiniz.

Dış Gebelik İdrar Testiyle Anlaşılır Mı?

İdrar ile gebelik testi yapıldıktan sonra, anne adaylarının kesinlikle bir doktor kontrolüne gitmeleri gerekmektedir. Çünkü, yapılan bu idrar testinde gebelik sonucu pozitif çıksa bile, normal bir gebelik olup olmadığı anlaşılamamaktadır.

Bu da dış gebelik durumunu ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden, doktorunuza başvurmalı ve hastanede kan üzerinden yapılacak test ve doktor muayenesi sonucuna göre bir yol haritası izlemeniz gerekmektedir.

Bu yazılara da bakın:

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

Yeni Doğan Bebeklerde Öksürük

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.