ref: refs/heads/v3.0

Hayata Yeniden Tutunmak

Hayata Yeniden Tutunmak
20 Mayıs 2023 12:00
296

Doğup büyüdüğüm kasabaya döndüm. Böyle yaşamak güzelmiş, ben bunu neden daha önce yapamadım, buyrun:

 

Gürültüden uzak Huzur içinde Problemsiz yaşamak

Hayatımın 25 yılını büyük bir şehirde, çalışarak ve büyük bir kargaşa içinde oradan oraya koşturarak geçirmişim. İnsan Hayatının içine kendisini kaptırınca ne yaşadığını ne eğlendiğini bilebiliyor. Kendine ayıra bildiğin zaman haftada bir sinemaya ya da tiyatroya gitmek, bir restoranda yemek yemek , belki bir hafta sonu gezmeye gitmek ya da piknik yapmak. Tatil ise senelik izninde ya bir tatil kentine ya da doğduğun köye gidip or da geçireceğin birkaç haftadan ibaret oluyordu.

Hayat öyle hızlı akıyordu ki çocukların doğumu okula başlamaları nasıl geçti anlayamadım bile. Çocuğumun 23 nisan kutlamalarıne bile belki bir ya da iki defa katılmışımdır. Sürekli çalışma hayatı insanı gerçekten yoruyordu. Öyle ki belli bir süre sonra hafta sonları bile dışarı çıkmak istemiyordum. Evde zaman geçirmek bana daha çok huzur veriyordu.

Çiçekleri ve bahçede geçireceğim birkaç saat bile beni büyük bir huzura erdiriyordu.

Artık belli bir yaşa gelmiştim ve emeklilik hakkını elde edince yine çalışacağımı en azından çocukların okulları bitene kadar bir müddet daha çalışacaktım. Ama artık yorulmuştum ve evden çıkıp işe gitmek bana ağır geliyodu.

Sonunda zor da olsa kararımı verdim.

Ne yaptım

Doğduğum ve büyüdüğüm kasabaya dönüp orada emekliliğimi geçirecektim. Ailem bunu nasıl karşılayacaktı, aceba kabul edecekmiydi. Çocukların okulu ve alıştıkları o hayattan, arkadaşlarından ayrılıp benimle gelmeyi kabul edeceklermiydi?

Bu deli sorular kafamda dolanıp dururken artık her sabah kalkıp işe gitmek bana ağır gelmeye başlamış ve çalışmak istemiyordum. İşyerimdeki performasım düşmüştü kendimi bir türlü işe veremiyordum.

Sonunda düşüncelerimi çocuklara ve eşime anlattım. Hiç ama hiç beklemediğim bir cevapla karşılaştım. (Tamam olur.)

Sonraki günlerde kalacağımız evi ve eşyaları taşıyacak nakliyeciyi ayarladık. Herşey tamam tek bir sorun kalmıştı iş yerine bu haberi verip ayrılacağımı bildimem gerekiyordu. Onu en sona bıraktım çüknü Olumsuz cevap alıp bu kararımdan vazgeçmem gerekirse diye. Herşey hazır ve dönüşü olmayacak bir şekilde iş yerine işten emeklilik dolayısıyla ayrılacağımı ve gerekli ödemelerin tarafıma yapılmasını talep eden dilekçeyi sunarak ayrılacağımı bildirdim.

Son işlemlerin yapılması işimin yeni alınacak elemana devredilmesi yaklaşık 1 ay sürdü ve sonunda ayrıldım.

Yeni Bir Hayata Başlamak.

 

Güzel bir bahar sabahında yeni hayatımıza başladık. Yeni evimiz Bahçemiz herşey çok güzel. Çocukları buradaki liseye kayıt yaptırdık. Okulun ilk gününde büyük bir heyecanla gittiler. Ancak dönüşleri hiçte iyi değildi ikiside ağlıyordu ve sevmediklerini kimseyi tanımadıklarını, yalnız kaldıklarını söyleyip ağlamaya başladılar. Herşeyin zamanla düzeleceğini buranın küçük bir yer olduğunu bütün insanların bir birini tanıdığını zamanla çok seveceklerini birazcık sabırlı olmaları gerektiğini anlatmaya çalıştım.

Şu anda neden daha önce buraya gelmediğimizi buranın çok iyi olduğunu söylüyorlar ve çok ama çok mutlular.

Ben se bahçede sebze yetiştiriyorum. Bahçemde çiceklerim ve sebzelerimle ilgileniyorum. İnanın bahçeden içeri girmek istemiyorum. Her gün yürüyüş yapıyorum.  Yani huzur içerisinde yim Sanki yaşamaya yeni başladım ve huzur içerisinde bir emeklilik geçiriyorum. Ben hayatımdaki ikinci baharı yaşıyorum. Her insanın hayatındaki ikinci bahara kavuşması gerektiğine inanıyorum. Ben bunu yakalamayı başardım.  Şu an hayatımdaki en büyük problem bitkilerin üzerindeki zararlı böcekler, yabani otlar. Tabi onların çözümleri her zaman var ve kolay.

Yeni bir hayata başlamak her zaman korktucu olabilir. Ancak bir şeyleri değiştirmik küçük te olsa hayatınıza yenilikler katmak huzur ve yeni başlangıçlar insan hayatında en önemli şeylerdir.

Güzel bir sözle yazıma son vermek istiyorum sağlıkla kalın.

Uçurumun kenarına gelmeden insan kanatları olduğunu farkedemez.

En iyi dileğklerimle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.