Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar
8 Şubat 2023 08:45
129

Gebelikte mide bulantısı, ilk haftalarda kendisini gösterse de, hamileliğe bağlı oluşan ve özellikle de sabahları etkisini gösterecek olan mide bulantısı beşinci haftadan itibaren başlamaktadır. İlk kez hamile olanların alışkın olmadığı bu durum anne adaylarını tedirgin etse de korkutacak herhangi bir durum söz konusu değildir. Beşinci haftadan itibaren sabahları sürekli oluşacak mide bulantısı, zamanla ortadan kaybolacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Görülür?

Anne adaylarının uzun bir süre yaşamaya alışacakları mide bulantısı, yenilen veya içilen besinlere bağlı oluşurken, bu bulantıların asıl nedeni hamileliğe bağlı olarak kadınların hormonlarında meydana gelen değişimlerdir. Artan hormonlardan B-HCG, bu bulantıların asıl nedenidir. Her gebelik döneminde artan bu hormon, ikiz bebek dünyaya getirecek anne adaylarında ise oldukça yüksek seviyelere ulaşacaktır. Bu da, oluşan mide bulantılarının çok şiddetli hale gelmesine neden olmaktadır.

 

Hormon artışları ile birlikte gebelikte mide bulantısının yanı sıra, midede bulunan asit miktarında da bazı değişmeler olacaktır. Midenin asit salgılamasının artmasına bağlı olarak kadınlarda parfüm ya da baskın kokulara karşı aşırı hassasiyet, halsizlik, yorgunluk, aşırı duygusallık ve mide bulantıları ortaya çıkmaktadır.

 

Gebelikte Mide Bulantısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Yaşanan mide bulantısı problemi, anne adaylarına da bebeklerine de hiçbir şekilde zarar vermeyecektir. Çünkü, gebeliğe bağlı olarak artan hormonlara karşı vücut bu şekilde tepki vermektedir. Anne adayları mide bulantıları ile karşılaştıklarında kusmamak için çoğu kez yemek tüketimini azaltmakta hatta kilo bile verebilmektedirler. Bu da belirli bir seviyeye kadar doktorlar tarafından normal karşılanmaktadır.

 

Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte mide bulantısı şikayeti çeken anne adayları, tamamen ortadan kaldıramasalar da, tükettikleri besinlerde bazı iyileştirmeler yaparak, bulantının şiddetini ve tekrar aralıklarını azaltabilirler. Bunun için ise şu maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Besinler hafif ve kesinlikle yağsız olmalıdır.
  • Asitli içeceklerin büyük bir kısmı hamilelik döneminde şişkinlik yapacaktır. Bunlardan uzak durmanızda fayda var.
  • Mide bulantısının şiddeti arttığı zamanlarda makarna, ekmek ya da haşlama patates tüketebilirsiniz. Bu besinler bulantınızın şiddetini azaltacaktır.
  • Özellikle sabahları bisküvi, leblebi ya da kraker tarzı hazır gıdaların tüketiminden kaçınmalısınız.
  • Mide bulantısını rahatlatan diğer besinlere baktığımız zaman, zencefil çayı, yoğurt ve peyniri örnek gösterebiliriz.

Bebeğinizi kucağınıza almak için sabırsızlandığınız bu dönemlerde, mide bulantıları yüzünden zorluk çekmemek için, bu tavsiyelere kulak verebilirsiniz. Fakat, mide bulantısına iyi gelecek besinlere karşı herhangi bir sorun ortaya çıkmaması için, doktorunuza başvurmanızda da fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.