Fabrikadan İhraç Fazlası Mobilya

Fabrikadan İhraç Fazlası Mobilya
21 Ağustos 2022 13:40
0

Fabrikadan İhraç Fazlası Mobilya

Fabrikadan İhraç Fazlası Mobilya sektörü, her geçen gün yükselişe geçen bir alan olarak karşımıza çıkar. Nitekim piyasadaki yönelimler bunun en net göstergesidir. Peki, mobilyacılık sektöründe de yer edinmiş ihraç fazlası kavramı tam olarak nedir? Önce bunu açıklamak, sektörün dinamiklerini anlayabilmek adına daha uygun olacaktır.

İhraç fazlası, ihracat amacıyla üretilen fakat çeşitli sebeplerden dolayı ihraç edilemeyip üreticinin elinde kalan ürünler için kullanılan bir tabirdir. Çok sayıda sektörde ihraç fazlası ürünler bulunur. Mobilya ve giyim sektörü ise en çok ihraç fazlası ürün satılan sektörlerdir. Fabrikadan ihraç fazlası mobilya türleri arasında oturma grubu, yemek takımı, genç odası gibi ürünlerle birlikte çok sayıda dekorasyon ve tamamlayıcı ürün grupları da sayılabilir. Fabrika fiyatına satılan bu mobilyalar; fazla üretim, yanlış etiket, kumaş ve renk hataları, küçük defolar gibi nedenlerle ihraç fazlası haline gelebilir.

Fabrikadan İhraç Fazlası Mobilya

Ülkemizde dünyaca ünlü pek çok marka, mobilya sektörü için üretim yapmaktadır. İş gücünün ucuz olması, kaynağa ulaşımın kolay olması ya da düşük maliyete üretim yapılması gibi nedenlerle Türkiye, bu noktada daha çok tercih edilir. Diğer yandan ihracat için üretilen ve ihraç edilmeyen marka ürünler, fabrikalar tarafından iç piyasada çok daha uygun fiyata satılır. Bu sayede zarara neden olabilecek risk durumları minimuma indirilebilir.

Piyasada seri sonu, stok fazlası, hasarlı, sipariş hatalı gibi farklı kategorilerde ihraç fazlası mobilya türleri mevcuttur. Ergonomik, kaliteli ve çok daha uygun fiyatlı bu mobilyalar için bazı fabrika satış mağazaları tarafından garanti bile yapılır. İndirimli fiyatla orijinal marka ürünler, her türlü mobilya ihtiyacı için tercih edilebilir.

Fabrikadan İhraç Fazlası Mobilya Nereden Alınır?

Özgün markaların kalitesinde çok daha uygun fiyata piyasaya sürülen ihraç fazlası mobilyalar pek çok kanal üzerinden satışa sunulur. İhraç fazlası ürünlere ulaşmak için bilinen yerler şunlardır:

 • Fabrikaların kendi satış mağazaları
 • Büyük şehirlerde kurulan mobilya fuarları
 • Yurt dışına seri üretim yapan işletmeler
 • Outlet mobilyaların internet siteleri
 • İkinci el satış yapan işletmeler
 • İhraç fazlası ürünleri alan toptancılar

Outlet mobilya kategorilerinde de satışa sunulan ihraç fazlası mobilyaların orijinal olduğuna, taklit ürün olmadığına dikkat edilmelidir. Online platformlardan ürün alacak olanlar ise satıcının güvenilir olmasından ayrıca emin olmalıdır.

Fabrikadan İhraç Fazlası Mobilya Satan Yerler

Uygun fiyata mobilya almak isteyenlerin en çok araştırdığı, ihraç fazlası veya outlet kategorilerdir. Fabrikadan ihraç fazlası mobilya almak isteyenler için popüler bazı satış yerleri şunlardır:

 • Popüler online alışveriş siteleri
 • Popüler ikinci el satış siteleri
 • Yurt dışı internet siteleri
 • Bilinen büyük mobilya toptancıları
 • Modoko, Masko, Modesa gibi fabrikadan satış yapan mağazalar
 • İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri gibi mobilya ihracatı yapan şehirler
 • Spotçular ve outlet mağazaları

İhraç fazlası mobilyalar markanın orijinal kalitesinde oldukları için daha çok tercih edilir. Outlet ya da defolu ürünler ise küçük kusurlarıyla kullanıma engel olmayan çok daha uygun fiyatlı ürünlerdir. Fabrikadan ihraç piyasasını kötüye kullanmak isteyen sahte ürün satıcılarına ise dikkat etmek gerekir.

Defolu Mobilya Fiyatları

Her ihraç fazlası mobilyanın kalitesi aynı değildir. Üretim fazlalığından ya da sipariş iptalinden dolayı fabrikadan satışa çıkarılanlar genelde kusursuz 1. kalite ürünlerdir. Üretim aşamasında kusur bulunan mobilyalar ise 2. veya 3. kalitede defolu ürünlerdir. Teknik özellikleri, kumaşı, rengi, tasarımı ya da materyalleri hatalı olan defolu mobilyalar, 1.kalite ihraç fazlası mobilyalara göre çok daha uygun fiyata satılır.

Genel mobilya piyasasına, markaya, kusurun niteliğine, mobilyanın türüne, satış yapılan şehre veya nakliyat şartlarına göre ise fiyatlar değişiklik gösterir.

İhracat Fazlası Ne Demek? 

Yurt dışı satış için üretim yapan fabrikalar, her ihtimale karşı genelde siparişten fazla stok çıkarırlar. Stokta olup ihraç edilmeyen ürünler ya da siparişin iptali, ürün kusuru, sezon sonu, etiket hatası gibi nedenlerle ihracatı gerçekleşmeyen ürünler iç piyasada kalır. İşte bu ürünler ihracat fazlası olarak nitelendirilir. Mobilya, giyim, ayakkabı, iç giyim, ev tekstili gibi çok sayıda sektörde ihracat fazlası piyasası vardır. Piyasadaki orijinal marka ihraç fazlası ürünler, uygun fiyata yerli tüketiciye ulaştırılır.

Sıkça Sorulan Sorular

İhraç Fazlası Mobilya Çeşitleri Nelerdir?

Yemek odası, oturma grubu, yatak odası, dolap, masa, ünite, sandalye gibi çeşitli kategoriler bulunur.

İhracat Fazlası Mobilyalar Defolu mudur?

Defolu olan ihraç fazlası mobilyalar da vardır fakat genel olarak ihraç fazlası ürünler defolu değil, stok fazlasıdır.

İhracat Fazlası Mobilyalar Nereden Alınır?

Ürünler markaların fabrikalarından veya aracı işletmelerden alınabilir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.