ref: refs/heads/v3.0

Erken Kalkmak İçin En İyi Sebep

Erken Kalkmak İçin En İyi Sebep
26 Mayıs 2023 11:42
400

İnsan hayatının yaklaşık yarısı uykuda getmektedir. Uykuda geçen zaman insanın dünyadan kopraka hayattının uzun bir zamanını verimsiz ve boşa harcayarak geçiyor. Tabiki uyku insan sağlığı ve verimli bir yaşam için gerekli bir aktivitedir. Hiç uyumadan ya da az uyuyarak geçen zamanında verimsiz ve sağlıksızdır. Hayatım boyunca erken kalkan birisi olarak bunun faydalarını çok gördüm ve bunu da sizlerle paylaşmak istedim.
Erken kalkmak için sizin için derlediğim en iyi sebepleri anlatmaya çalıştım.

Neden Erken Kalkmalısınız

Erken kalkarsak, daha az stresli oluyoruz. Zamanımızı daha iyi değerlendiriyoruz ve kendimize ayıracak daha çok zamanımız kalıyor, herzaman daha dinç ve dinamik oluyorsunuz, tabiki sağlık yönünden de erken kalkmanın faydalarını da unutmamak lazım. 

Burada yazılan sebeplerin genel itirabiyle hep bu sonuç çıkıyor.

Uykunun Amacı Nedir?

Uyku beyninizin ve vücudunuzun tüm gün boyunca kaybedilen enerjisinin geri kazanılması için vücut aktivitesinin yavaşlatılarak gün boyu kaybedilen enerjinin kazanılması ve beyninizin onarılması, yenilenmesi ve yeniden enerjinin depolanmasını sağlar. 

Nasıl Erken Kalkarım

Erken kalkabilmek için erken yatmak gerekiyor, geç saate kalmamak gerekiyor. Tabiki çok da erken yatmanız gerekmiyor. Yetişgin bir ansan için gerekli olan uyku süresi 8 saat tir. 8 saatlik uyku insan bünyesinin yeterli kadar enerji toplamasını ve dinlenmesine yeterlidir. Yatağa girdiğinizde kolay uykuya dalabilmek için bazı alışkanlıklar edinmeniz gerekmektedir. Örneğin yatmadan önce papatya çayı içmek, kitap okumak, günboyu düzenli yemek yemek, bütün ışıkları söndürerek uyku ortamını hazırlamak, Yatağa girince olumlu hayaller ya da güzel şeyler düşlemek sizin daha erken uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Ancak küçük bir uyarıda da bulnmak istiyorum. Yemek yiyip hemen yatmayınız, o kilo aldırıyor, dikkat.

Erken Yattım, Yine de Erken Kalkamadım, Ne Yapmalıyım

Erken yatıp yine de erken kalkamıyorsanız, belli bir süre alarm kurmayı ve kesinlikle kurulan alarmı ertelemeyi yapmayın. Ertesi gün için sizi motive edecek hedefler belirleyip buna göre yatın. Yaklaşık 1 – 2 haftaya kalmaz vücudunuzda bulunan biolojik saat sayesinde artık alarm bile kurmadan kendiliğinizden aynı saatlerde uyanacaksınız. Belki birkaç hafta zorlanacaksınız kalkarken ancak dediğim gibi birkaç günlük erken kalkmanın sizin üzerinizdeki etkileri gördükçe inanın artık bu sizin yaşam tarzının olacaktır.  Erken kalktığınızda ayılamıyorsanız sizin için küçük ve sizi anında ayıltacak en pratik çözüm ise uyanınca yüzünüzü soğuk suyla yıkayınız ve daha sonra da bir bardak su içiniz. Uyandıktan sonra içilen bir bardak su gece boyunca kaybedilen suyun tekrar vücuda alınarak sağlıklı bir gün geçirmenize yardımcı olacaktır.

Bunları yapınca daha kolay ayılıp hayata daha dinç bir şekilde başlaya bilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra erken kalkmanın size verdiği rahatlığı ve zevki farketmek ertesi gün de erken kalkma isteğini kendinizde hissedeceksiniz.

Fazla Erken Kalkmanın Sakıncası Var mı?

Uyku, beynimiz için gerekli. Uyku vücut sistemlerini yavaşlatarak dinlenmenizi sağlar. Sabah uyandığınızda kendinizi fiziksel olarak daha zinde ve güçlü hissetmenizi sağlar. Düzenli uyku size canlılık katarak güne daha bir enerjiyle başlamanızı sağlar.  Ayrıca erken kalkmanın depresonu önemli ölçüde azalttığ ABD li bilim insanları tarafından ispatlanmıştır.  Aşırıya kaçmamak şartıyla erken kalkmanın her hangi bir sakıncası olacağına inanmıyorum. Ama çok geç yatıpta erken kalkmak tabiki insan sağlığına zararlıdır. Zamanında yatıp ta erken kalkmak güne yürüyüş yapıp daha sonda duş almak ve  kendinize hazırlayacağınız güzel bir kahvaltıyla başlamak sizi herzaman daha çok motive edecektir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Paylaşmanız dileğiyle.

Sizin sebepleriniz nelerdir? Aşağıya yazabilirsiniz.
Siteme de destek olmuş olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.