ref: refs/heads/v3.0

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, Tedavisi
21 Şubat 2023 11:11
132

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu çok sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Daha çok bağırsakta bakterilerin idrar yoluna bulaşarak yukarı doğru ilerlemesi durumundan meydana gelmektedir. Yenidoğan bebeklerde olan enfeksiyonlar ise daha çok doğuştan idrar yolundaki anormalliklerden ve kan yoluyla oluşmaktadır.

Bebeklerde belirtileri fark etme durumu biraz zordur. Kendilerini ifade edemediklerinden ağlamalarının huzursuz olmalarının ve ateşli olmalarının sebepleri başka bir rahatsızlık olarak algılanabilir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ise idrarda koku olması durumu, renk değişikliklerinin olması, karın ağrıları, kilo alımında yavaşlık ve huzursuzluk gibi belirtileri gösterebiliriz. Görülen enfeksiyonların kızlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Bunun sebebi ise üretranın kısa olması durumudur. Erkek bebeklerde yaşanılan enfeksiyon sorunlarının en temel nedeni bakterilerdir. Sünnet yapılması ise erkek bebeklerde bu tür sorunların önüne geçmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen reflülerin , idrar yolu enfeksiyonlarının yaş durumları yaşlar küçüldükçe daha fazla görülmektedir.

 

Görülen enfeksiyonların yaklaşık olarak %40’ı belirti vermemektedir. Sık sık bebeğinizde yapılacak muayene ve kontrollerde bunları tespit ettirebilirsiniz. İdrar kültürü ve idrar tahlilleri ile bebeğinizde enfeksiyon olup olmadığına baktırabilirsiniz. Tedavisi ise eğer ki idrar yollarında bir anormallik görülmemiş ise tedavisi daha kolay yapılmaktadır. Bebeklerinizi enfeksiyonlardan korumak için sık sık altlarını değiştirmeli ve ılık su ile yıkamalısınız. Bebeğinizin alt temizliği enfeksiyon oluşumları açısından çok önemlidir.

 

Temizliği yaparken önden arkaya doğru silmelisiniz. Bez bölgesini bezi değiştirdikten sonra ılık su ile silmeniz enfeksiyon oluşumunu engelleyebilmektedir.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için ciddi ve tıbbi bir işlem gerektirmeyen bir enfeksiyon ise antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Alt idrar yollarındaki enfeksiyonlar için 3 gün kullanılan bir antibiyotik tedavisi uygulanır iken üst idrar yollarında bir enfeksiyon var ise 7 ile 10 gün arasına bir ilaç tedavisi uygun görülmektedir.

 

Bebeğinizi enfeksiyonlardan korumak için bol sıvı almalarını sağlayabilir ve anne sütünü ihmal etmemelisiniz. Banyosunu özenle yaptırmalı ve bezlerini çok sık altlarında tutmayarak değiştirmelisiniz. Bezlerini değiştirdikten sonra nemli bir bezle bölgeyi silebilir ve bu sayede enfeksiyon oluşumundan kurtarabilirsiniz.

Bu yazımıza da bakın:

Yeni Doğan Bebeklerde Öksürük

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur

Yeni Doğan Bebeklerde Alerji Belirtileri Nelerdir?

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.