ref: refs/heads/v3.0

Bebeklerde Burun Akıntısı ve Nezle

Bebeklerde Burun Akıntısı ve Nezle
1 Şubat 2023 12:20
158

Özellikle mevsim geçiş dönemlerinde çokça yaygın görülen rahatsızlıklardan birisi burun akıntısı ve nezledir. Kalabalık ortamlarda çalışan insanlar, parklarda oyun salonlarında sıkça vakit geçiren bebekler, bu salgınlardan nasibini almaktadır.

 

Okullarda, parklarda bu salgına yakalanıp burun akıntısı olan çocukların evde dinlenerek başka çocuklara da bulaştırmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bebeklerde burun akıntısı ile karşılaşılmaması için, anne ve babaların önce kendi sağlıklarına dikkat etmesi, ardından da eve gelen misafirlerinde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığına bakmasında fayda vardır. Eğer hasta olan bir misafir eve gelmişse, çocuğa yaklaşmamasında fayda var.

 

Bebeklerde Nezle ve Burun Akıntısı

Bebeklerde en yaygın hastalıklardan birisi nezledir. Yeni doğan bebeklerde burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi belirtiler gösteren nezlede, bebeklerde huzursuzluğa sebep olmaktadır. Bunun nedeni ise bebeklerin kendi başlarını burunlarını sümküremediklerinden dolayı nefes almada zorluk çekmeleridir. Bununla beraber ilk başlarda şeffaf bir şekilde görülen burun akıntıları daha sonraları koyu bir kıvam alarak sarı ya da yeşil renkte gözlemlenmektedir. Bebeklerde burun akıntısı, tıkanıklığı ile izlenen nezlenin bir diğer belirtisi de ateştir. Ateş ile beraber de öksürük, ,iştahsızlık ve uyku problemleri görülebilmektedir. Burnu tıkanan bebeklerde beslenme sorunları yaşanıyorsa, burunları burun aspiratörü ile temizlenmelidir. Bu yöntem bebeklerin 6 aylık olan dönemlerinde kullanılabilen bir yöntemdir. Diğer yaşlarda ise doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu burun spreylerini kullanarak bebeğinizin burun tıkanıklığını tedavi edebilirsiniz.

 

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde burun akıntısı, öksürük, hafif ateş ve tıkanıklık ile boy gösteren nezlede sıvı desteği önemli bir tedavidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin, süt alımlarının artırılması gerekmektedir.  Bunun dışında çocuklar dinlendirilmeli ve sıvı desteğinin üzerine düşülmelidir. Çocuklar kreşlerde ve okullarda kalabalıktan salgına yakalanabilirler ve hasta olabilirler. Bunun için sizin de çocuğunuz nezleye yakalandıysa diğer çocuklara da bulaşmaması için çocuğunuzu evde dinlendirmeniz faydalı olacaktır. Bebekleri ve çocukları nezleden, gripten koruyabilmek için aşı yaptırabilirsiniz. Aşıları ise her sene yenilemenizde fayda vardır.

Grip aşısı yaptırmak istiyorsanız, bebeğinizin 6 aydan büyük olması gerekmektedir. aile bireyleri dışarıdan geldiklerinde mutlaka bebeklerine dokunmadan önce ellerini temizlemeleri gerekmektedir. yine bebeği olan ailelerin grip olduklarında iyileşinceye kadar maske kullanmasının da faydası vardır. Bebeğinizi gripten korumanızın en önemli koruması emziriyorsanız, anne sütüdür. Anne sütü alan bebeklerin bağışıklık sistemleri de güçlenmektedir. Anne sütü alan bebekler. Güçlü bağışıklık sistemine sahip olduklarından, yakalandıkları hastalıkları hafif atlatmaktadırlar.

Bu yazımıza da bakın:

Koronaya yakalanmamak için evde ne yapılır

Abur Cubur Yemeyi Nasıl Bırakırım? 6 İpucu!

Bebeklerde Grip ve Nesle Nasıl Tedavi Edilir İzleyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.