ref: refs/heads/v3.0

Bebekler Kaç Saat Uyur? Kaç Saat Uyumalıdır?

Bebekler Kaç Saat Uyur? Kaç Saat Uyumalıdır?
27 Şubat 2023 12:21
121

Bebekler kaç saat uyur konusunda, sizin ne hissettiğinizden çok, bebeğinizin isteklerini de dikkate almayı kesinlikle unutmamalısınız.

Yeni doğan bir bebek yaklaşık olarak bir günde 17 saat uyurken, üç aylık bir bebek bir günde yaklaşık 15 saat uykuya ihtiyaç duymaktadır.

Doğumdan sonra bebeklerin uyku süreleri giderek azalmaktadır. Gece uykusu bebeğiniz için en önemli evre olurken bu süreçte bebeğinizin sağlıklı bir gelişim gösterdiğini gözlemleyeceksiniz. Özellikle anne sütüyle beslenen bebekler, geceleri belirli saat aralıkları ile uyanacaktır. Bu süreçte bebeğinizin uykusunu bölmeden beslenme ihtiyacını karşılayacak, uykusuna kaldığı yerden devam etmesini sağlayacaksınız.

Bebeğimi Ne Kadar Uyutmalıyım?

Bebekler kaç saat uyur sorusuna verilecek en uygun cevap bebeğin sağlık durumudur. Her bebek aynı saatte yatacak ya da aynı saatte uyanacak diye bir zorunluluk yoktur. Bebeğiniz sağlıklı ise uykusunu aldığı zaman kendiliğinden uyanacaktır. Yeni doğduğunda günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirmesi normal olurken, gelişim gösterdikçe ve büyüdükçe gündüz uykuları da azalacaktır.

 

Bebeğinizin düzenli bir şekilde uyku sürecine dahil olması için ebeveynlerin sabırlı olması gerekecektir. Sakin olduğunuz da ve sabırlı bir şekilde hareket ettiğiniz de bebeğiniz kendiliğinden uyku düzenini oluşturacaktır. Aynı zamanda bu süre zarfından bebeğinize küçük yardımlarda bulunabilirsiniz.

Bebeklerde gece uykusu gelişim için gerekli olan en önemli faktör olurken, bebeğinizin gece huzurlu bir şekilde uyuması için gündüz uzun saatler uyumasını engelleyeceksiniz. Aynı zamanda odanızda bulunan ışıkları bilinçli bir şekilde kullandığınız da bebeğinizin gece ve gündüz arasındaki farkı anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Gündüzleri ışığı arttıracak geceleri ise ışığı azaltacaksınız.

 

Bu durum zamanla ve bebeğiniz büyüdükçe bilincine işlenecektir. Bebeğinizi yatırmadan önce bezinin temiz olduğundan ve karnının tok olduğundan emin olmalısınız. Böylece sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi için engelleri ortadan kaldıracak, bebeğinizi huzurlu bir ortamla başbaşa kalmasını sağlayacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.