ref: refs/heads/v3.0

Annelerin Çocukların Kişisel Gelişiminde Dikkat Etmesi Gerekenler

Annelerin Çocukların Kişisel Gelişiminde Dikkat Etmesi Gerekenler
18 Mayıs 2023 09:17
98

Çocuklarda eğitimin ailede başladığı herkesçe bilinen bir gerçektir. Sağlıklaı bir birey yetiştirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bir bireyin yetişmesi ailesinde alının ilk eğitimin temellerinin sağlam olması ileriki yaşlarında daha pozitip bir insan olmasını sağlayan başlıca etkenlerden biridir.

Çocuğun eğitimi doğmuyla başlar ve küçük yaşlardan itibaren alacağı iyi bir eğitim le devam eder. Bu eğitimler ise çevre temizliği, düzgün konuşma, insan ve hayvan sevgisi, yardım severlik,  iyi huy, empati yapma becerisi, yapıcı ve sakin bir tutum çocuklara anne babalar tarafından verilmelidir. Bir çocuğun ilk eğitmeni ve tvizyonu anne babasıdır.

Çocuklar ailelerin ellerine verilmiş boş bir tuval gibidir. O tuvali nasıl dolduracağı tamamen aileye kalmış, temel eğitim çocuğun kişisel gelişimini etkileyen temel etmendir. Yani eğitim okul ile başlamaz. Öğretim okul ile başlar. Eğitim çocuk okula başlamadan çok daha önce başlamalıdır.

 

Anne babanın arasındaki ilişkinin şekli, geçimsizlik, birbirlerine hitap şekilleri, sürekli tartışma veya kötü alışkanlık gibi davranışlar çocuklarının bilinçaltına yerleşir ve yerlerini sırası ile alır. Bu sebeple çocuklarınızın sağlıklı bir bilinçaltına sahip olmaları için belli bir yaşa kadar üzücü ve yıkım yaratacak her türlü olaydan uzak tutmalısınız. Bu konu annelerin çocukların kişisel gelişiminde dikkat etmesi gereken hususlar olarak sayılır.

ÇocuğunTelevizyon Tablet Telefona  Alıştırılması

Aileler farkında olmadan çocuklarını oyalamak ya da ona istediklerini patırmak için televizyon, telefon ya da tablet gibi çocuğun ilgisini  çekecekbir tür kurtarıcıya ihtiyaç duyarlar. Çocuklarına bir tür bakıcı olarak  çizgi film, film, belgesel vs şekilde televizyon iletişimi kurdurulmamalıdır. Çünkü televizyon çocukların başlıca bağımlılıklarından olmaya adaydır. Evet öğretici seyirler çocuklar için faydalı olabilir fakat televizyonu çocuk bakıcısı olarak görmek veya çocuğunuza şunu yaparsan televizyon izlersin, bunu yersen çizgi film açarım vs tarzında söylemler çocukta rüşvet algısı yaratır. Ve çocuk örneğin giyinme, yeme veya ilaç içme eylemini reddederek televizyon izleme hakkı elde edebilir.

 

Oyuncakları ile oynayıp hayal gücü gelişmesi gereken çocukların televizyonla zekâlarına kısıtlama getirilmesi doğru değildir. Cep telefonu tablet vs. Çocuğa küçük yaşlarda tablet telefon vs vermenin zararı, kelimelerle anlatılamaz.

O yaşlarda dokunmaması gereken bir cihaz olduğunun öğretilmemesi veya ağladığında al eğlen şeklinde eline tutuşturulması yine çocuğun yanlış eğitimine sebep olur.

 

Kötü Alışkanlıkta Örnek Oluşturulması

Çocuğunuza iyi bir eğitim vermeye çalışırken sizden aldığı iyi davranış ya da güzel konuşma olsada çocuk sizden alacağı şeyler konusunda seçici olamayacağından sizden gördüğü her davranışı bilinç altına kaydeder. Çocuğun yanında, sigara alkol vs kullanılması yaşı ne kadar küçük olursa olsun, çocuklar bilinçaltında kötü alışkanlıkları kaydeder. Anne ve babalar çocuğun ömür boyu örnek aldığı kişiler olmaya devam edecektir. Bu sebeple küçük bir çocuğunuz veya bebeğiniz varsa, çocuğunuzun ileride sigara veya alkol kullanmasını istemiyorsanız, ya bu kötü alışkanlıkları tamamen bırakın ya da çocuğunuzun önünde teşkil oluşturacak şekilde asla kullanmayın.

 

Bir çocuğu en çok annesinin davranışları etkiler bu durumda anne olarak dikkat edilmesi gereken davranışların başında kötü alışkanlıkları aynı zamanda çocuğun sağlığı açısından ondan uzak tutmak gerekir.

Çocuklara Sık Sık Yalan Söylemek

Çocunuzun ilk tanıdığı ve en çok güven duyduğu kişi anneleri olduğundan her söylenen şeyin doğru olduğuna inanırlar ( yani yalan nedir bilmezler). Çocukla aranızda güven problemi yaratmak istemiyorsanız, bebeklik dönemlerinden itibaren yani her şeyi anlamaya başladığı yaşlar 1 buçuk 2 yaş civarıdır. Çocuklarınıza evden giden misafirler için ”bir şey almaya gidiyor gelecek” işe giden babalar için ”sana çikolata alıp gelecek” şeklinde yalanlar söylemeniz ve çocuğunuzun giden kişiyi beklemesi ve dönmediğini görmesi küçük yaşlardan itibaren hayal kırıklıkları yaşatacaktır. Ve yarattığınız bu hayal kırıkları yaş ilerledikçe artacak çocuğunuzun size olan güveni azalacaktır.

Çocuğu uyutup misafiri gönderme davranışı veya onu oyalayıp evdekilerle vedalaşmanız ve çocuğun üzüleceği için vedalaşmasına izin vermemeniz çocuğu etkiler. Bu yüzden çocuğa açıklama yapmalı, misafirimiz artık gitmeli, onu evde babası veya annesi veya çocuğu bekliyor. Ama en yakın zamanda yine gelecek şeklinde açıklamalarda bulunmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.