Annelerin Çocukların Kişisel Gelişiminde Dikkat Etmesi Gerekenler

Annelerin Çocukların Kişisel Gelişiminde Dikkat Etmesi Gerekenler
19 Ocak 2023 09:17
0

Küçük yaşlardan itibaren, çevre temizliği, düzgün konuşma, iyi huy, yapıcı ve sakin bir tutum çocuklara anne babalar tarafından verilmelidir. Bir çocuğun en büyük televizyonu anne babasıdır.

Çocuklar ailelerin ellerine verilmiş boş bir tuval gibidir. O tuvali nasıl dolduracağı tamamen aileye kalmış, temel eğitim çocuğun kişisel gelişimini etkileyen temel etmendir. Yani eğitim okul ile başlamaz. Öğretim okul ile başlar. Eğitim çocuk okula başlamadan çok daha önce başlamalıdır.

 

Anne babanın arasındaki geçimsizlik, kötü konuşma, tartışma veya kötü alışkanlık gibi davranışlar çocuklarının bilinçaltında yerlerini sırası ile alır. Bu sebeple çocuklarınızı belli bir yaşa kadar üzücü ve yıkım yaratacak her türlü olaydan uzak tutmalısınız. Bu konu annelerin çocukların kişisel gelişiminde dikkat etmesi gereken hususlar olarak sayılır.

Televizyon Tablet Telefona Çocuğun Alıştırılması

Aile çocuklarına çizgi film, film, belgesel vs şekilde televizyon iletişimi kurdurulmamalıdır. Çünkü televizyon çocukların başlıca bağımlılıklarından olmaya adaydır. Evet öğretici seyirler çocuklar için faydalı olabilir fakat televizyonu çocuk bakıcısı olarak görmek veya çocuğunuza şunu yaparsan televizyon izlersin, bunu yersen çizgi film açarım vs tarzında söylemler çocukta rüşvet algısı yaratır. Ve çocuk örneğin giyinme, yeme veya ilaç içme eylemini reddederek televizyon izleme hakkı elde edebilir.

 

Oyuncakları ile oynayıp hayal gücü gelişmesi gereken çocukların televizyonla zekâlarına kısıtlama getirilmesi doğru değildir. Cep telefonu tablet vs. Çocuğa küçük yaşlarda tablet telefon vs vermenin zararı, kelimelerle anlatılamaz.

O yaşlarda dokunmaması gereken bir cihaz olduğunun öğretilmemesi veya ağladığında al eğlen şeklinde eline tutuşturulması yine çocuğun yanlış eğitimine sebep olur.

 

Kötü Alışkanlıkta Örnek Oluşturulması

Çocuğun yanında, sigara alkol vs kullanılması yaşı ne kadar küçük olursa olsun, çocuklar bilinçaltında kötü alışkanlıkları kaydeder. Anne ve babalar çocuğun ömür boyu örnek aldığı kişiler olmaya devam edecektir. Bu sebeple küçük bir çocuğunuz veya bebeğiniz varsa, çocuğunuzun ileride sigara veya alkol kullanmasını istemiyorsanız, ya bu kötü alışkanlıkları tamamen bırakın ya da çocuğunuzun önünde teşkil oluşturacak şekilde asla kullanmayın.

 

Bir çocuğu en çok annesinin davranışları etkiler bu durumda anne olarak dikkat edilmesi gereken davranışların başında kötü alışkanlıkları aynı zamanda çocuğun sağlığı açısından ondan uzak tutmak gerekir.

Çocuklara Sık Sık Yalan Söylemek

Çocukla aranızda güven problemi yaratmak istemiyorsanız, bebeklik dönemlerinden itibaren yani her şeyi anlamaya başladığı yaşlar 1 buçuk 2 yaş civarıdır. Çocuklarınıza evden giden misafirler için ”bir şey almaya gidiyor gelecek” işe giden babalar için ”sana çikolata alıp gelecek” şeklinde yalanlar söylemeniz ve çocuğunuzun giden kişiyi beklemesi ve dönmediğini görmesi küçük yaşlardan itibaren hayal kırıklıkları yaşatacaktır. Ve yarattığınız bu hayal kırıkları yaş ilerledikçe artacak çocuğunuzun size olan güveni azalacaktır.

Çocuğu uyutup misafiri gönderme davranışı veya onu oyalayıp evdekilerle vedalaşmanız ve çocuğun üzüleceği için vedalaşmasına izin vermemeniz çocuğu etkiler. Bu yüzden çocuğa açıklama yapmalı, misafirimiz artık gitmeli, onu evde babası veya annesi veya çocuğu bekliyor. Ama en yakın zamanda yine gelecek şeklinde açıklamalarda bulunmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.