Alkol Kullanımının Spora Etkisi

Alkol Kullanımının Spora Etkisi
23 Ocak 2023 09:18
0

Alkol tüketiminin bilinen ve kanıtlanmış zararları ortadadır. Biz bugün alkol ve spor ilişkini inceleyeceğiz. Alkol kullanımının spora etkisi ne seviyededir ve alkol kullanan birinin kas gelişimi nasıl ilerler bunlar üzerine konuşacağız.

Alkol Kullanımı ve  Spora Olan Etkisi

Alkol kilo aldırır mı? Alkolde kalori oldukça yüksektir. Alkol tüketildiğinde günlük kalori ihtiyacının oldukça fazla üstüne çıkılmaktadır. Günlük kalori ihtiyacı hesabı yapan ve kalori alımına dikkat eden bir sporcuysanız, alkol tüketimine de eş oranda dikkat etmeniz gerekmektedir. Alkol tüketimi evet kilo aldırır. Ancak bu kilo pek sağlıklı, temiz bir kilo değildir.

Alkol alındığında kan şekerinde ciddi bir dalgalanmalar meydana gelebilir. Ani olarak açlık ve şekerli gıdalar tüketme krizlerine girebilirsiniz. Bu durumda fazla yemek yemenize ve sağlıksız beslenmenize yol açar. Sağlıksız bir şekilde kilo almak, spor süresince performansınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Hedeflerinizden şaşacak, hedeflediğiniz yola giden süreci daha da uzatacaksınız. Alkol, miktarına ve şekline göre antrenman performansını düşürmektedir. Yani özetle alkol kullanımının spora etkisi, performans nezdinde olumsuzdur.

 

Sporcuların en önem verdiği maddeler içerisinde testosteron hormonu, büyüme hormonu, kortizol ve insülindir. Alkol tüketimi, vücuttaki hormonlara ciddi zararlar verir ve bu hormonların düzenli çalışmasını engeller veya geciktirir. Alkolün, yıkıcı hormon olan kortizolu arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur.

 

Alkol kullanımının spora etkisi, sadece fiziksel ve fizyolojik olarak değerlendirilmektedir fakat mental olarak da etkisi büyüktür. Yoğun alkol tüketiminin ertesi günü spor yapmak için bir motivasyon bulamayabilirsiniz. Sporla birlikte alkol kullanımının hem fiziksel, hem fizyolojik açıdan, hem de mental açıdan zararı vardır.

 

Alkolü tamamen hayatınızdan çıkaramıyorsanız, bir sonraki idmanınızda bunu daima telafi edecek yoğunlukta çalışmalısınız. Haftada 1 kadeh beyaz şarap içenle, her gün alkol tüketen birinin yaptığı spor arasında elbette farklar olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.