Abur Cubur Yemeyi Nasıl Bırakırım? 6 İpucu!

Abur Cubur Yemeyi Nasıl Bırakırım? 6 İpucu!
26 Ağustos 2022 14:56
0

Abur Cubur Yemeyi Nasıl Bırakırım? 6 İpucu!

Abur Cubur Yemeyi Nasıl Bırakırım? sorusunu soranlar için 6 İpucu başlığı sizler için paylaştık. Ağız sulandıran hamburgerden bir ısırık daha alırken pizzayla olan sonsuz aşk ilişkiniz hakkında bir anı paylaşıyorsunuz, hayat güzel! Bu maddelerden herhangi biri ilişkilendirilebilir geliyorsa, bir fast food bağımlılığınız olabilir.
Dürüst olalım, fast food hakkında sevilmeyecek ne var! Fast food yemekleri aşırı lezzetli ve istediğiniz zaman kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca cüzdanınıza zarar vermez. Bu özellikler Amerika’nın fast food bağımlısı olmasının sadece birkaç nedeni.
ABD’deki fast food zincirleri günde yaklaşık 50 milyon insana hizmet veriyor. Öte yandan, Amerika’nın dünyanın en obez ülkesi olmasının sebepleri de bunlar.

Fast Food Yemek Vücudunuza ve Zihninize Ne Yapar?

Obezite, insanlık tarafından bilinen en yaygın hastalıkların bazılarının doğrudan nedenidir. Bu denkleme göre, fast food, yaşadığımız çoğu sağlık sorununun kökeni haline geliyor. Ancak bu gerçekler size gerçek resmi vermeyebilir. Fast food’un ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak için sağlığınız üzerindeki etkilerini daha derinden incelemeniz gerekir.

Daha Fazla Yemek Yediriyor

Fast Food Bağımlılık yapacak şekilde tasarlanmıştır. Geri dönmenizi sağlayan tat değil; o maddelerdir. İşlenmiş gıdalar yüksek miktarda trans yağ, tuz, rafine karbonhidrat ve şeker içerir. Yemek yediğiniz zaman, kan şekeri seviyeniz yükselir ve kendinizi tok hissedersiniz. Düştüğünde, sisteminiz tekrar can atıyor.
Psikolojik araştırmalar şeker bağımlılığının, kokain bağımlılığına benzediğini kanıtlamıştır. Yukarıda yazdığımız maddelerde, tıpkı bazı ilaçlar gibi beynin zevk merkezini tetikleyebilir.
Ayrıca fast food, Monosodyum Glutamat MSG (ya da Çin tuzu) ve çeşitli koruyucular içerir.
Bunun üzerine, fast food, meşhur Monosodyum Glutamat MSG de dahil olmak üzere çeşitli koruyucular içerir. MSG, birçok yan etkisinin yanı sıra iştah açıcıdır. Zihninizin ne zaman duracağını bulma yeteneğini bozar.

Kalbinizi Mahvediyor

Sevdiğiniz şeyler kalbinizi kıran şeylerdir. En sevdiğiniz fast food besin değerlerinden yoksundur. İçerisindeki sağlıksız şeyler, LDL seviyesinin hızla yükselmesine neden olur.
Minnesota Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, haftada bir kez fast food tüketmenin kalp hastalığından ölme riskinizi yüzde 20 artırabildiğini ortaya koydu. Üç kez yapın ve risk yüzde 80’e yükselir. Bu yüzden doktorlar fast food’u bir salgın olarak görüyor.
Trans yağ dışında, fast food ürünlerindeki tuz ve şeker gibi diğer bileşenler de kalp krizi ve kalp hastalığını aşırı derece tetiklemektedir. Tuzlar kan basıncınızı yükseltebilir ve kardiyovasküler sisteminizi strese sokabilir. Halihazırda koroner arter hastalığı olan sodyum, felç veya kalp krizi riskini artırabilir.

Depresyonu Tetikler

Fast food tabağınızda bulduğunuz zevk uzun sürmez. Şeker seviyeniz düştüğünde kendinizi üzgün ve sinirli hissedersiniz. Ancak bu, fast food‘un depresyona neden olabileceği gerçeğiyle karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir.
Depresyon bir duygu veya sadece bir ruh hali değildir, en az kalp hastalığı veya şeker hastalığı kadar ciddi bir hastalıktır. Bir araştırmaya göre, düzenli olarak işlenmiş gıdalar yiyen ve fast food tüketenlerin depresyondan muzdarip olma ihtimali yüzde 51 daha yüksek.
Nedeni basit. Sağlıklı bir zihin, sağlıklı bir insan vücuduna ihtiyaç duyar. Tıpkı vücudumuz gibi, zihnimiz de Nörotransmitter üretmek için tüm besinlerin sağlıklı bir dengesine ihtiyaç duyar. Fast food, beyin kimyasallarımızı dengede tutan temel amino asit triptofandan yoksundur. Dengesizlik davranışsal ve zihinsel bozukluklara neden olabilir.

Diyabete Davet Ediyor

Besinlerde şeker oranı fazla ise şeker hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Doymuş yağ ve şeker oranı yüksek olan fast food, Tip 2 Diyabet hastalığına yakalanma ihtimalini artırabilir.
Popüler inanışın aksine, şeker diyabetin doğrudan nedeni değildir. Şeker, obeziteye ve insülin kullanma yeteneğini engelleyebilecek yüksek miktarda yağa yola açabilir. Aslında pankreasınız yeterince insülin üretmediğini varsayar. Bunun neticesinde, aşındığı noktaya kadar aşırı yağ üretir ve bu şeker düşürücü hormonun üretimi yeterli olmaz. İşte o zaman diyabet geliştirirsiniz.
Bu nedenle, midenizi bu leziz yiyeceklerle doldururken sağlığınızı riske attığınızı unutmayın.

Hafızanızı Karıştırabilir

Fast food tüketimi ayrıca hafıza kaybı ve zayıf bilişsel işlev ile ilişkilidir. 2011 yılında yapılan bir çalışmada, sağlıklı bir diyete kıyasla sağlıksız gıda tüketmek, insanların bilişsel testlerde daha düşük performans gösterdiği sonucuna varılmıştır. Daha sonra yapılan birçok araştırma, fast food‘un hafızanızın bozulmasına neden olabileceğini kanıtladı. Fast food‘daki toksinler, beyinde kimyasal bir dengesizliğe neden olarak, tanıma ve hafıza ile ilişkili bölgede iltihaplanmaya neden olur. Ayrıca, daha yüksek miktarda şeker, hafıza oluşumunu destekleyen beyin peptitlerinin üretimine müdahale edebilir.
Hafızadan bahsetmişken fast food, demans ve Alzheimer hastalıkları riskini de artırabilir. Genellikle beynin diyabeti olarak adlandırılan Alzheimer, beynimizin insüline dirençli hale gelmesiyle ortaya çıkan bir hafıza kaybı hastalığıdır. Bu, zihnimiz daha yüksek şeker alımı nedeniyle aşırı miktarda insülin ürettiğinde olur.
Bu etkiler buzdağının sadece görünen kısmı. Fast food tüketimi ile doğrudan ve dolaylı olarak ilişkili birçok sağlık sorunu vardır. Genel olarak, ilk başta en uygun ve hızlı görünen bir seçimdir, ancak uzun vadede sadece yaşam kalitenizi düşürür.
Sağlıksız yaşam tarzı tuzağına düşmemek için bir rutine girin. Her zaman daha besleyici, lezzetli ev yapımı seçeneklere gidebilirsiniz. Unutmayın, daha sağlıklı bir yaşam sürmek için biraz çaba yeterlidir. Abur cubur yemeyi nasıl durdurabilirim?

Fast Food Yemeyi Bırakmanın 6 Kanıtlanmış Yöntemi

Çoğu insan için fast food, daha çok işe giderken bir şeyler atıştırmanın rahatlığı ile ilgilidir. Bazı insanların ev yapımı yiyecek alacak parası veya zamanı yoktur. Ayrıca eğer bağımlıysanız, bu istek zaman zaman geri dönecektir. Tıpkı borç tuzağı gibi hissettiriyor.
Biraz kararlılıkla, bu bağımlılıkla savaşabilirsiniz. Küçük değişikliklerle başlamanız ve tüm yaşam tarzınızı yavaş yavaş dönüştürmeniz gerekiyor. İşte kötü alametlerin o lezzetli ısırıklarından kaçınmanıza yardımcı olacak bazı öneriler.

1) Önceden Planlayın ve Hazırlanın

Açık başka seçeneklerimiz olmadığında genellikle fast food için gideriz. Bir yemek planı yapın ve tüm hafta boyunca hazırlıklarınızı tamamlayın.
Eti marine edin. Sebzeleri kesin. Soslar hazırlayın. Ve hepsini bir hafta boyunca dondurun. Bu şekilde, eve gidip yemek yeme seçeneğiniz olduğunu bileceksiniz. Birkaç dakika içinde eve gidip yemeğinizi hazırlayabileceğinizi bileceksiniz. Bu, isteklerinizi frenlemenize gerçekten yardımcı olacaktır.

2) Çeşitliliğe Gidin

Birçok insan için sağlıklı yemek sıkıcıdır. Ev yapımı menünüzü deneyin. Kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği olsun, yeni tarifler denemeye devam edin ve ilginizi asla kaybetmeyin. Sağlıklı beslenmeyle ilgili içerik yayınlayan birçok şef var. Her gün yeni şeyler denemek için bu şeflerin tarif kitaplarına ve videolarına göz atabilirsiniz.

3) Sağlıklı Atıştırmaya Başlayın

Küçük atıştırmalık paketler halinde kuruyemiş hazırlayın ve acıktığınızda bir avuç dolusu yiyin. Kuruyemişler mükemmel besin değeri sunar ve sağlıklı miktarda iyi yağ içerirler. İyi yağlar kalbinize veya vücudunuza zarar vermezve sizi tok hissettirebilir.
Bu paketleri arabanızda, iş yerinizde ve yanınızda taşıyorsanız omuz çantanızda bulundurun. Kuruyemişler ayrıca tok hissetmenizi sağlayan iyi miktarda protein içerir.

4) Stresle Başa Çıkın

Üzgün hissediyorsun, fast food yiyorsun. Fast food yiyorsun, bu seni daha depresif yapıyor. Bu bir kısır döngüdür. Stresle başa çıkmak için doğru türde profesyonel yardım arayın, böylece stresle tetiklenen isteklerinizde önemli bir azalma göreceksiniz.
Terapi, meditasyon ve yoga, stres ve depresyonu yönetmenize yardımcı olabilir. Kendinizi mutlu hissettiğinizde, kendinize iyi davranmak istersiniz. Kendinize bakmak için daha motive hissediyorsunuz. Daha az stresle, fast food’a hayır deme gücünü bulacaksınız.

5) Kendinizi Şımartın

Kaliteli bir restoranda bir gurme yemek size ondan fazla fast food yemeğine mal olabilir, ancak aslında daha değerlidir. Bir sürü sağlıklı tarafı olan güzel bir İtalyan bifteği gibi çok daha klas bir şeyle kendinizi şımartın. Bu tür yemekler ev yapımı olmasa da taze ve organik malzemelerle hazırlandıkları için çok daha sağlıklıdır.
Birçok restoran aslında sağlıklı bir vücudun beslenme gereksinimlerine göre yemekler hazırlar. İşiniz bittiğinde, fast food için ne arzunuz ne de bütçeniz olacak.

 

6) Sağlıklı Bir Seçim Yapın

Gerçekten fast food yemeniz gerekiyorsa, damak tadınızı sağlıklı yiyeceklerle tanıştırın. Amerika’da fast food’un tehlikeleri konusunda farkındalık arttıkça hızlı ama temiz yemek sunan restoranların sayısında da artış görüyoruz. Taze ürünlerden yapılmış çeşitli lezzetli salatalar ve sağlıklı sandviçler sunarlar.
Sağlıklı ve mutlu bir yaşam istiyorsanız bu fedakarlığı yapmanız gerekiyor. Sizi toksinlerle dolduran yiyeceklerden uzak durmalısınız. Kararını çabuk ver. Sağlıksız yaşam tarzı tuzağına düşmemek için bir rutine girin. Unutmayın, daha sağlıklı bir yaşam sürmek için biraz çaba yeterlidir.

Sağlıkla ilgili diğer yazılar için bunlara da bakabilirsiniz.
Bana hediye gelen diğer metinlere de buradan bakabilirsiniz.
Ya da gudik yazılarıma bakabilirsiniz. Gudik evet.

Yazan : Bir arkadaşım.
Resim Vidmir Raic tarafından Pixabay‘a yüklendi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.